Kırgızistan ve Tacikistan sınırında tehlikeli gerginlik: 1 Tacik öldü

Güncel
Oğuzhan Batur
23 Temmuz 2019, 14:48
Oğuzhan Batur
23 Temmuz 2019, 14:48

Kırgızistan ve Tacikistan sınırında çıkan gerginlikte 1 Tacik vatandaşının hayatını kaybettiği öğrenildi.

Gerginlik Fergana vadisindeki Tacik enklavı olan Voruh kasabasının çevresinde gerçekleşti. Yaşanan olaylar sonucunda iki taraftan da birçok yaralının olduğu aktarıldı.

Olaylar sırasında 1 Tacik vatandaşının öldüğü belirtildi. Yetkililer bölgedeki Kırgız köylerinden yüzlerce kişiyi tahliye ettiklerini bildirdi.

Enklav, bir ülkenin diğer bir ülkenin içerisinde bulunan ve kendisi dahil başka hiçbir ülke ile sınırı olmayan topraklarına verilen isim olarak biliniyor. (Suriye’deki Süleyman Şah türbesi buna bir örnek olarak verilebilir.)

SOVYET MİRASI CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Sovyetler Birliği’nin Orta Asya’da özellikle Fergana vadisinde Özbek, Kırgız ve Tacikler arasında gerginliğe neden olan sınır çizimlerinin yarattığı sorunlar hala devam ediyor.

Üç ülke son yıllarda ortak komisyonlar kurarak sınır belirsizliklerini ortadan kaldırmak ve daha iyi ilişkiler kurmak için adımlar attı.

Mart ayında Kırgızistan ve Tacikistan Batken bölgesindeki sınır problemlerinin çözümü konusunda anlaşmıştı. Ancak iki ülke bu sürecin kısa vadede tamamlanmayacağını belirtiyor.