Kırgızistan ve Tacikistan sınırında çatışma

10 Ocak 2020, 12:56

Kırgızistan ile Tacikistan sınırında yeni bir çatışma daha çıktı. Batken bölgesinin Kök Taş köyüne bağlı Dahma çiziminde, kadınlar ve çocuklar bölgeden tahliye edildi.

Batken Valisi Akram Madumarov basına yaptığı açıklamada, Dahma çiziminde kadınların ve çocukların, Kırgızistan ile Tacikistan sınırında çıkan çatışma sonucu bölgeden tahliye edildiğini aktardı. Madumarov, 9 Ocak öğleden sonra Tacikistan’ın Semanyen köyü sakinleri Oş-Batken-İsfana karayolu boyunca ilerleyen bir Kırgız vatandaşının arabasına taş atmaya başladığını dile getirerek şunları bildirdi:

“Tacikistan topraklarına bitişik bir site var. Olay gündüz gerçekleşti. Ve sonra, gece vakti yaklaşık 23:00 civarında, Tacikistan vatandaşları Kok Taş köyünün sakinlerinin evlerine taş atmaya başladılar. Tacikistan tarafından ilk silah sesi bilinmeyen bir kişi tarafından geldi.”

“BATKEN VE SOGDİY BÖLGELERİNİN BAŞKAN YARDIMCILARININ GÖRÜŞMESİ BEKLENİYOR”

Batken Valisi, Tacikistan sınırına yakın bulunan Dahma köyünün sakinlerinin Kök Taş köyündeki okula tahliye edildiğini sözlerine ekledi. Madumarov, “Bölgede sabah 08:00’de silah çatışmaları durduruldu. Şu an, Batken ve Sogdiy bölgelerinin başkan birinci yardımcılarının bir araya gelmesi bekleniyor.” dedi.

Bunlara da bakın: