Kırgızistan ve Tacikistan Cumhurbaşkanları sınır sorunlarını çözmek için görüştü

Güncel
Oğuzhan Batur
27 Temmuz 2019, 15:04
Oğuzhan Batur
27 Temmuz 2019, 15:04

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ve Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman Kırgızistan’ın Çolpan Ata şehrinde bir araya geldiler.

İkili 26 Temmuz 2019’da Tacikistan’ın Kırgızistan sınırındaki İsfara’da buluşmuşlardı. Geçen hafta Tacikistan’ın Voruh kasabasında Kırgız ve Tacikler arasında çıkan etnik çatışmada 1 Tacik hayatını kaybetmişti.

Sooronbay Ceenbekov, İmamali Rahman’ın bu ziyaretinin ikili ilişkilerde işbirliğinin geliştirmesine hız kattığını vurguladı. Kırgız Cumhurbaşkanı şu açıklamalarda bulundu:

“Tam bir anlayış ve karşılıklı güven atmosferi içinde gerçekleşen dünkü görüşmelerden memnunuz. İkili işbirliğini ilerletme konusunda yapılan anlaşmalardan memnunum. Kırgız-Tacik sınırının düzenlenmesinin hızlandırılması konusunda ortak bir duruş gösterdik. Karşılıklı saygıyı ve karşılıklı çıkarları dikkate alarak sınır meseleleri üzerinde çalışmaya karar verdik.

Kırgızistan ve Tacikistan’ın önemli bir rol oynadığı bölgedeki su ve enerji sorunları dahil bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Bu bağlamda, Kırgızistan, dünya toplumunun dikkatini küresel düzeyde su kullanımı sorunlarına çekmek için Tacikistan’ın yapıcı politikasını takdir ediyor ve destekliyor.”

Tacik Cumhurbaşkanı Rahman da şu açıklamalarda bulundu:

“Misafirperver Kırgız topraklarında sizinle tanıştığıma memnun oldum. Kırgızistan ile işbirliğinin istikrarlı bir şekilde geliştirilmesi ile ilgileniyoruz. İyi komşuluk ilişkilerinin tutarlı bir şekilde güçlendirilmesine büyük önem veriyoruz. Tacikistan bugün, siyasi diyaloğu güçlendirmeye, ticareti, ekonomik, kültürel ve insani ilişkileri derinleştirmeye hazır olduğunu yineledi.”

İki ülke Orta Asya’nın su kaynağı olarak görülüyor. Hidroelektrik potansiyeli yüksek olan iki ülke sınır sorunlarını düzenleyip bu alanda işbirliğine gitmek istiyor.