Kırgızistan ve Tacikistan arasındaki sınır gerilimleri yeniden yükseldi

29 Mayıs 2020, 18:19

Tacikistan Sınır Güçleri İdaresi, Kırgızistan’ı 27 Mayıs’ta yaşanan olaylar nedeniyle “istikrarsızlaşma girişiminde bulunmak” ile suçladı.

Tacik tarafının iddiasına göre, 27 Mayıs günü bir Kırgızistan vatandaşı 25 yaşındaki bir Tacik kadını silahla vurarak yaraladı. Tacikistan’dan yapılan açıklamada, “Biz bu olayı daha önceden planlanmış ve sınır boyundaki durumu istikrarsızlaştırmaya yönelik bir girişim olarak nitelendiriyoruz. Tacik vatandaşları kışkırtılmak istenmiş ve savunmasız bölgelerde karşılık vermeleri beklenmiştir.” denildi.

KIRGIZİSTAN: İDDİALARI SORUŞTURUYORUZ

Kırgızistan Sınır Güçleri Servisi ise yaptığı açıklamada, Tacikistan’ın iddialarını soruşturduklarını belirtti. Kırgızistan ve Tacikistan sınırındaki belirsizlikler ile bunun sonucundaki gerilimler uzun yıllardır devam ediyor. Son yıllarda yaşanan birçok olaya karşın iki ülke hükumeti, sınır düzenleme girişimlerinde uzlaşmacı ve barışçı bir çözüm için gayret gösterdi. Ancak iki ülke yetkilileri de sınırların nihai düzenlemesinin uzun yıllar sürebileceğini ifade ediyor.

SOVYET EMPERYALİZMİNİN KİRLİ MİRASI

Orta Asya’da sınır problemlerinin kökeninde ise Rus Sovyet emperyalizmi yatıyor. Sovyetler Birliği tarafından, Orta Asya’da suni bir şekilde çizilen ve bölgedeki sömürgeci böl yönet politikasına hizmet eden sınır hatları büyük bir problem teşkil ediyor. Bölgede etrafı tamamen yabancı ülke toprakları ile kuşatılmış enklavlar bulunuyor. Örneğin Özbekistan’a ait ufak bir toprak parçası Kırgızistan sınırları içerisinde bir adacık olarak yer alıyor ve ülke ile direk bir bağlantısı bulunmuyor. Bu adacıklar bölge ülkeleri arasında kanlı çatışmalara varan krizlere yol açıyor.

Kırgızistan
TACİKİSTAN
Bunlara da bakın: