Kırgızistan ve Tacikistan arasında kopma noktasına gelen sınır belirleme çalışmalarında yeni gelişme

Haberler
Oğuzhan Batur
24 Şubat 2020, 17:16
Oğuzhan Batur
24 Şubat 2020, 17:16

Kırgızistan ile Tacikistan hükumetlerinin sınır belirleme çalışmalarının devam etmesi konusunda anlayış birliğine varıldı.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Akram Madumarov ile Tacikistan Başbakan Yardımcısı Azim İbrohom’un başkanlığındaki heyet, Kırgızistan’ın Batken kentinde bir araya geldi. Madumarov ile İbrohom, iki ülke arasındaki sınır belirleme çalışmalarıyla ilgili kapsamlı bir görüş alışverişi gerçekleştirdi. Toplantının sonunda mutabakat metni imzalandı.

SINIR BELİRLEME ÇALIŞMALARININ HUKUKİ YÖNÜ İNCELENECEK

Kırgızistan’ın Batken Bölgesi ile Tacikistan’ın İsfara kenti arasındaki devlet sınır çizgisindeki arazilerin üzerinde sınır belirleme çalışmaların yapılması için tam bir anlayış birliğine varıldı. Buna göre, hukuk konularından sorumlu çalışma grubuna, Kırgız-Tacik devlet sınır belirleme çalışmalarının hukuki yönünün incelenmesi ve topografik çalışma grubuna da çalışmalarını sürdürmesi için talimatlar verildi.

KIRGIZİSTAN, TACİKİSTAN’IN SOGDİY BÖLGE EMNİYET MÜDÜRÜ İÇİN TEPKİLERİNİ İLETTİ

İki ülke arasında sınır belirleme çalışmaları sürerken, Tacikistan’ın Sogdiy Bölge Emniyet Müdürü General Abdullo Navdjuvonov, Kırgızistan’ın Batken bölgesinin Tacikistan’a ait olduğunu ileri sürmüştü. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı da bakanlığa çağırdığı Tacikistan’ın Bişkek Büyükelçisi Nazirmad Alizoda’ya tepkisini iletmişti.