Kırgızistan ve Kazakistan arasında işbirliği büyüyor

14 Ekim 2019, 23:11

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ve Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Elbası Nursultan Nazarbayev Azerbaycan’da bir araya geldi.

İŞBİRLİĞİ İÇİN FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDULAR

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Devlet Başkanları 7. Zirvesi için Azerbeycan’da görüşen iki ülke lideri Kırgızistan ve Kazakistan Cumhurbaşkanları ikili işbirliği konularında fikir alışverişinde bulunuldu.

CEENBEKOV NAZARBAYEV’İ TEBRİK ETTİ

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’i Türk Keneşi Onursal Başkanı seçilmesi ve Türk Barışı Yüksek Düzeninin sunulması nedeniyle tebrik etti. Sunum, yarın 15 Ekim’de, Türk Konseyi’nin toplantısında gerçekleşecek. Ceenbekov, Nursultan Nazarbayev’in Kırgızistan ve Kazakistan arasında stratejik ortaklık, ittifak ve iyi komşuluk kurulması ve güçlendirilmesine kişisel katkısını bir kez daha vurguladı.

İKİLİ İLİŞKİLERİ DERİNLEŞTİRECEĞİZ

Ceenbekov ile tekrar görüşmekten duyduğu memnuniyeti vurgulayarak Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı, devlet başkanlarının işbirliğini ve iyi komşuluk ilişkilerini derinleştirmeye yönelik tüm çabalarını desteklediğini belirtti. Toplantıda, ikili ve çok taraflı işbirliğinin derinleştirilmesinin, çeşitli ortak alanlarda ortak projelerin uygulanmasında faaliyetlerin güçlendirilmesinin önemine dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov
Kazakistan
Kırgızistan
Nazarbayev
Bunlara da bakın: