Kırgızistan ve Almanya Dışişleri Bakanlarından "Yeşil Orta Asya" görüşmesi

28 Ocak 2020, 18:04

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov ile Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Berlin’de bir araya geldi.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, Berlin’de bugün başlayan “Yeşil Orta Asya Uluslararası Konferansı” çerçevesinde bir araya gelen Aydarbekov ile Maas, çevre diplomasisi konusunu ele aldı. Almanya’nın başkenti Berlin’in ev sahipliği yapacağı Yeşil Orta Asya Uluslararası Konferansı’na Almanya, Orta Asya ülkelerinden ve Afganistan Dışişleri Bakanları katılacak.

Cengiz Aydarbekov ile Heiko Maas arasındaki görüşme 27 Ocak’ta Berlin’de düzenlendi. Görüşmede, Kırgız Cumhuriyeti lideri Sooronbay Ceenbekov’un Almanya’ya resmi ziyaretinde varılan anlaşmaların hayata geçirilmesi ele alındı ve bölgesel işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede ayrıca, Orta Asya’daki yeni Avrupa Birliği Stratejisi uyarınca uygulanacak olan Almanya Dışişleri Bakanlığının “Yeşil Orta Asya” girişimi çerçevesinde iklim değişikliği, eriyen buzullar, çevre koruma ve su kaynakları konusunda işbirliğine özellikle dikkat çekildi. Taraflar, yukarıda bahsedilen Alman Yeşil Ekonomi Girişimi çerçevesinde ortak projelerin uygulanmasının öneminin altını çizdi.

Almanya
Kırgızistan
Bunlara da bakın: