Kırgızistan, vatandaşlarına 9 Mayıs'ta "Z" işaretli askeri üniforma giymeme çağrısı yaptı

Güncel
qha muhabir
22 Nisan 2022, 05:33
qha muhabir
22 Nisan 2022, 05:33

Kırgızistan Milli Güvenlik Kurulu, vatandaşlarına “Z” işareti olan askeri üniformaları kiralamama çağrısı yaparak, 9 Mayıs’ta “Ölümsüz Alay” yürüyüşü sırasında bu tür askeri üniformaların giyilmemesini talep etti.

Özgür Avrupa Radyosu’nun Kırgızca servisi olan azattyk‘ın 21 Nisan 2022 tarihinde yayımlanan haberine göre, Kırgızistan Milli Güvenlik Kurulu, vatandaşlarına “Z” işareti olan askeri üniformaları kiralamama çağrısı yaptı. Bölge sakinlerinden, İkinci Dünya Savaşı zaferini kutlamak amacıyla 9 Mayıs’ta gerçekleşecek “Ölümsüz Alay” yürüyüşü sırasında bu tür askeri üniformaların giymemesini talep etti.

Özel Hizmetler basın servisi tarafından 21 Nisan 2022’de yayımlanan bir bildiride, etnik nefreti kışkırtma girişimlerinin yasalarca cezalandırılabileceği konusunda uyarıda bulunuldu. Konunun, 9 Mayıs ile ilgili “Z” işaretli askeri üniforma reklamlarının sosyal ağlarda yer alması ve kamuoyunda hararetli bir tartışmaya neden olmasınyla ilgili olduğu da belirtildi.

Daha önce, Bişkek’te bir giyim mağazası, sosyal medyada “Z” logolu askeri üniforma ve takımların reklamını yaparak protestolara yol açmıştı.

Ukrayna’ya savaş açan Rus araçlarının üzerine “Z” ve “V” harfleri yer aldığı, Kremlin yanlısı propagandacıların bu harfleri “özel harekatın” sembolleri olarak kabul ettikleri biliniyor.