Kırgızistan vatandaşları ülkelerine kavuşuyor

Güncel
Aybala Polat
08 Temmuz 2020, 20:00
Aybala Polat
08 Temmuz 2020, 20:00

Koronavirüs salgını dolayısıyla Rusya ve Türkiye’de mahsur kalan 547 Kırgızistan vatandaşı, üç ülkenin dışişleri bakanlıklarının çalışmasıyla ülkelerine geri döndü.

326 KIRGIZİSTAN VATANDAŞI TÜRKİYE’DEN BİŞKEK’E UÇTU

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığından yapılan konu ile ilgili açıklamada, “Kırgızistan’daki Türk vatandaşları ve Türkiye’deki Kırgız vatandaşları, Türk Hava Yolları tarafından düzenlenen İstanbul-Bişkek-İstanbul seferiyle ülkelerine döndüler.” ifadesine yer verildi.

221 KIRGIZ VATANDAŞI DAHA MOSKOVA’DAN OŞ’A GETİRİLDİ

Rusya’da bulunan 221 Kırgızistan vatandaşı da bugün, S7 Airlines tarafından düzenlenen Moskova-Oş seferiyle ülkelerine getirildi.

Kırgızistan’a geri dönmek isteyen çok sayıda Kırgız vatandaşı olması nedeniyle zorluk yaşayan yetkililer, bir komisyon belirleyerek öncelikli isimlerin seçilmesini sağladı. Üniversite öğrencileri, hamileliğin son aylarında olan ve küçük çocukları olan kadınlar ve memleketlerine acil geri dönüş için ciddi nedenleri bulunan vatandaşlara dönüş için öncelik verildi.

Yabancı ülkelerde bulunan Kırgız Cumhuriyeti vatandaşlarının vatanına dönüşlerinin organize edilmesi çalışmalarının devam ettiği ifade edildi.