Kırgızistan Tanrı Dağları'nda çığ düştü

Güncel
Manas
11 Temmuz 2022, 20:31
Manas
11 Temmuz 2022, 20:31

Kırgızistan’ın Jeti Ögüz bölgesinde bir grup yabancı turist, Isık-Göl ve Tanrı Dağları’nı görüntüye alırken dağdan birden çığ düştüğünü fark etti. Yabancı turist Harry Shimmin olayı telefonuyla çekti ve sağ kalmayı başardığını bildirdi. Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı çalışanları, Isık-Göl bölgesindeki Cuuku geçitindeki durumu incelediği aktarıldı.

8 Temmuz 2022 tarihinde Isık-Göl Tanrı Dağlarının Cuuku geçitini geçmeye karar veren bir grup yabancı turist, çığ tehlikesi atlattı. Yabancı turistler, Cuuçu geçitin geçmeye çalışırken dağdan çığ düştüğünü gördü. Yabancı turist Harry Shimmin, 8 Temmuz’da çektiği videoyu sosyal medyada paylaştı ve olay sosyal medyada gündem oldu.

Öte yandan, Kırgızistan, Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Düşen çığın tahmini hacmi 2 milyon 11 bin 500 metreküp. Çığın alçalması sonucunda, alanda sığırların sürüldüğü köprü hasar gördü. Başta turistler olmak üzere her hangi bir vatandaşımız zarar görmedi.” diye bildirdi. Ayrıca, afet sırasında, dokuz İngiliz vatandaşı ve bir Amerikalı olmak üzere yabancı turistlerin bulunduğu, onlara bir grup yerel sakinin eşlik ettiği bilgisi aktarıldı.

İşte o korku dolu anlar:

Angara.Net: В небе над Алма-Атой