Kırgızistan- Tacikistan sınırında toprak değişimi için çalışmalar başladı

Haberler
Oğuzhan Batur
24 Ocak 2020, 19:49
Oğuzhan Batur
24 Ocak 2020, 19:49

Kırgızistan ve Tacikistan’ın topografik çalışma gruplarının iki ülke arasındaki arazi değişimini belirlemek için başkent Bişkek’te ortak toplantılara başladığı bildirildi.

Kırgızistan’ın Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan ve Tacikistan topografik çalışma grupları iki ülke arasında arazi değişimini belirlemek için bir araya geldi. İki ülkenin, topografik çalışma gruplarına, 1 Mart 2020’ye kadar anlaşılan seçeneklere ilişkin çalışmaları tamamlamaları talimatı verildiği hatırlatıldı.

Kırgızistan parlamentosunun ilgili komisyonuna önceki gün bilgi veren Başbakan Yardımcısı Ceniş Razakov, Tacikistan ile arazi değişimi konusunda ikili bir anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

SORUNUN KAYNAĞI: SOVYETLER BİRLİĞİ

Sovyet Birliği döneminde Orta Asya’da çizilen sınırlar, günümüzde bölgede yaşanan karmaşık sınır problemlerinin temelini oluşturuyor. Orta Asya’da etnik ve siyasi sınırların doğal yollarla oluşturulmaması, özellikle Kırgızistan ve Tacikistan sınırlarının kesiştiği Fergana Vadisi’nde bölgenin ulaşımını ve güvenliğini olumsuz etkiliyor.

Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki 970 kilometrelik sınırdan sadece 503 kilometresi belliyken, geriye kalan sınır bölgeler “tartışmalı sınır” olarak kabul ediliyor. Sınır hattının her iki tarafında yaşayan iki toplum arasında sıklıkla arazi, tarımsal sulama, hayvan otlatma, ortak yol kullanımı ve sınırdan izinsiz geçişler gibi nedenlerle gerginlik çıkıyor.