Kırgızistan - Tacikistan sınırında silahlı çatışma

02 Haziran 2020, 17:26

Kırgızistan-Tacikistan sınırı yeniden gerginliklere sahne oldu. Kırgızistan Sınır Savunma Servisi bugün yaptığı açıklamada, çatışmanın Batken bölgesinde gece saatlerinde yaşandığını açıkladı.

Kırgız yetkililere göre Eski Taş semtinde gece saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından Kırgız plakalı bir araca ateş açıldı. Arabanın içindeki kişi yaralanarak Samarkandek köyündeki hastaneye kaldırıldı. Yapılan açıklamada Kırgız ve Tacik kolluk kuvvetlerinin ortak soruşturma başlattığı ifade edildi.

TARAFLAR BİRBİRLERİNİ SUÇLUYOR

Tacik tarafından ise konuya dair henüz resmi bir açıklama gelmedi. Mayıs ayının başından beri iki ülke sınırında gerginlik artarak devam ediyor. Her iki ülke de karşı tarafı gerilimi arttırmakla suçladı. 27 Mayıs günü yine bir silahlı saldırı sonrası 25 yaşındaki Tacik bir kadın ağır yaralanmış ve Tacik tarafı Kırgızistan’ı “durumu istikrarsızlaştırmak” ile suçlamıştı.

SOVYETLER BİRLİĞİNİN KANLI MİRASI

Kırgızistan toprakları içerisinde bulunan Tacik ve Özbek enklavları, son haftalarda ciddi gerilimlere sahne oldu. Bu enklavlar Sovyetler Birliği döneminde, Orta Asya’nın en verimli bölgesi Fergana vadisi üzerinden bölgedeki toplulukları birbirine düşman etme amacıyla Sovyet Rus emperyalizmi tarafından oluşturulmuştu. Bağımsızlık yıllarından beri bu tartışmalı sınırları düzeltmeye çalışan bölge ülkeleri henüz nihai bir sonuca ulaşamadılar.

Kırgızistan
sınır problemleri
TACİKİSTAN