Kırgızistan, Tacikistan sınırına geçici kısıtlama getirdi

Güncel
Ömer Kaya
25 Mayıs 2021, 12:28
Ömer Kaya
25 Mayıs 2021, 12:28

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi (GKNB) Sınır Servisi Halkla İlişkiler ve Medya Departmanı, Tacikistan sınırında geçici kısıtlamalar getirme kararı aldı. Kırgızistan devletinin kararına göre, Tacikistan vatandaşları için Kırgızistan topraklarından giriş-çıkış yapanlara bir kısım kısıtlamalar getirildi.

Kırgız Cumhuriyeti Bakanlar Kurulunun 21 Mayıs 2021 tarihli kararı uyarınca Kırgızistan Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi, Kırgız-Tacik sınırında yer alan kontrol noktalarındaki giriş ve çıkışlar, mal ve araç geçişine ilişkin bir dizi kısıtlama öngörüldü. Öte yandan, diplomatik misyonlar ve yabancı devletlerin, uluslararası kuruluşların yetkilileri bu kısıtlamadan muaf tutuldu.

KIRGIZİSTAN, TACİK SINIRINA GİRİŞ VE ÇIKIŞLARDA KISITLAMA GETİRDİ

Karar uyarınca, Tacikistan topraklarında bulunan Kırgızistan vatandaşları Kırgızistan’a dönebilir ve Kırgızistan topraklarında bulunan Tacikistan vatandaşları da Kırgız-Tacik devlet sınırındaki kontrol noktalarından Tacikistan’a gidebilecek. Yakın dönemde gerçekleşen Kırgızistan ve Tacikistan arasındaki sınır gerginliği ve ardından gerçekleşen çatışmalar şu anda durulmuş olsa da sınır çatışmasına neden olan su kaynağı ve toprak meselesi halen çözülmüş halde değil.

Dr. İsakov: Türkiye, Kırgızistan-Tacikistan sınır çatışmasının olduğu  bölgeye askeri üs kurmalı

KIRGIZİSTAN-TACİKİSTAN SINIR ÇATIŞMASINDA NELER OLDU?

Tacikistan’ın kuzeyindeki Sugd bölgesi ile Kırgızistan’ın güneyindeki Batken bölgesini ayıran sınır bölgesinde önceki gün iki ülkenin güvenlik güçleri karşı karşıya geldi. Bölgedeki su kaynağı üzerinde anlaşmazlıklar, çatışmaya döndü. Kırgızistan ordusu ve Tacikistan ordusu arasında Batken bölgesinde çatışma çıktı. Kırgızistan ve Tacikistan’ın stratejik Fergana Vadisi bölgesindeki sınıra askeri sevkiyat yaptı. Sovyetlerin yıkılmasının ardından ortaya çıkan tartışmalı sınırlarla ilgili iki ülke arasında uzun bir süredir tartışma yaşanıyordu. En son 2 ay önce anlaşma sağlandığı bildirilse de, resmi sınırlara yakın bölgedeki su kaynağına ilişkin anlaşmazlıklar yeniden uluslararası kamuoyunun ilgisini bölgeye çekti. 30 Nisan 2021 tarihinde iki ülke arasında ateşkes kararı alındı ve arabuluculuk için de Çin ve Rusya tarafından açıklamalar geldi. Bölgeden gelen son haberlere göre, 20 binden fazla Kırgız vatandaşı çatışma alanından güvenli bölgeye taşındı. 11 Kırgız köyü yakılıp yıkıldı. Sınır karakolları dahil birçok bina yakıldı.

Habere ilişkin ayrıntılı bilgi için tıklayınız:
Dr. İsakov: Kırgızistan-Tacikistan gerginliğinde, büyük güçlerin parmağı var

SOVYETLER BİRLİĞİNİN KANLI MİRASI: SINIR TARTIŞMALARI

Orta Asya’da sınır problemlerinin kökeninde Rus Sovyet emperyalizminin kanlı mirası yatıyor. Sovyetler Birliği tarafından, Orta Asya’da suni bir şekilde çizilen ve bölgedeki sömürgeci böl yönet politikasına hizmet eden sınır hatları büyük bir problem teşkil ediyor. Bölgede etrafı tamamen yabancı ülke toprakları ile kuşatılmış enklavlar bulunuyor. Örneğin Özbekistan’a ait ufak bir toprak parçası Kırgızistan sınırları içerisinde bir adacık olarak yer alıyor ve ülke ile direk bir bağlantısı bulunmuyor. Bu adacıklar bölge ülkeleri arasında kanlı çatışmalara varan krizlere yol açıyor.

Kırgızistan toprakları içerisinde bulunan Tacik ve Özbek enklavları, dönem dönem ciddi gerilimlere sahne oldu. Bu enklavlar Sovyetler Birliği döneminde, Orta Asya’nın en verimli bölgesi Fergana Vadisi üzerinden bölgedeki toplulukları birbirine düşman etme amacıyla Sovyet Rus emperyalizmi tarafından oluşturulmuştu. Bağımsızlık yıllarından beri bu tartışmalı sınırları düzeltmeye çalışan bölge ülkeleri henüz nihai bir sonuca ulaşamadılar.