Kırgızistan-Tacikistan çatışması: İlk ateşi Tacik tarafı açtı

Güncel
Oğuzhan Batur
17 Eylül 2019, 17:02
Oğuzhan Batur
17 Eylül 2019, 17:02

Kırgızistan – Tacikistan sınırında yaşanan silahlı çatışmada 16 Eylül 2019’da 1 Kırgız askeri hayatını kaybetti, 13 asker ise yaralandı. Tacikistan tarafında ise 3 askerin öldüğü bildirildi.

Kırgızistan’ın Batken bölgesinde Tacikistan sınırında gerçekleşen çatışmadan sonra Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov olağanüstü bir toplantı düzenledi. Toplantıya Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Dosali Esenaliyev, Güvenlik Konseyi Sekreteri Demir Sağınbayev ve Dışişleri Bakanı Çingiz Ayderbekov katıldı.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov olayların başlangıcından beri her aşamasında bilgi aldıklarını ve duruma hakim olduklarını vurguladı. Ceenbekov ateşi ilk açan tarafın Tacik tarafı olduğunu iddia etti.

Ceenbekov, bölgeye sosyal yardım yapılacağını ve gerekirse yaralıların Bişkek’e taşınacağını ifade etti.

BAŞBAKAN ABILGAZİYEV ÇATIŞMA BÖLGESİNDE

Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev, çatışmanın yaşandığı Batken bölgesine bağlı Maksat köyüne giderek incelemelerde bulundu. Abılgaziyev bölgedeki mağdur Kırgız halkıyla görüşerek şu ifadelerde bulundu:

“Sizler zor koşullar altında, her gün bu sınır problemleriyle ve zaman zaman çıkan karmaşık çatışmalarla uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Sizlerin azim, sabır, cesaret ve vatanseverliğinizi takdir ediyor, sizlere teşekkür ediyorum.Biz bu sınır problemini milli çıkarlarımıza uyuşacak şekilde halletmeye çalışıyoruz. İtiraf etmeliyiz ki bu sınır düzenlemeleri derinlemesine inceleme ve zaman isteyen bir süreç. Bu problem ancak yapıcı bir yaklaşım ile karşılıklı güven tesis edilerek halledilebilir.”

Başbakan Abılgaziyev devlet tarafından halkın mağduriyetinin giderileceğini ve tüm sosyal yardım ekiplerinin bölgeye seferber edildiğini belirtti. Abılgaziyev sınır birlikleri ile de görüşerek gerginliğe yol açacak adımlardan kaçınılması gerektiğini de belirtti.