Kırgızistan seçimleri: Caparov oyların yüzde 80'ini alarak cumhurbaşkanı seçildi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
10 Ocak 2021, 22:58
Mehmet Berk Yaltırık
10 Ocak 2021, 22:58

Kırgızistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Sadır Caparov oldu. Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu eski Başbakan Caparov’un cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların neredeyse yüzde 80’ini aldığını duyurdu.

Caparov’un oyların yarısından fazlasını almasından dolayı seçimleri ikinci tura gerek duyulmaksızın kazandığı, Kırgızistan’ın yönetim şeklinin belirlenmesi ve cumhurbaşkanına daha çok yetki verecek devlet başkanlığı yönetim sistemine geçilmesi için yapılan referandumda da seçmenlerin yüzde 80’inin kabul oyu kullandığı bildirildi.

Ülkede yaklaşık 3 milyon 560 bin seçmenin oy kullanması üzere, bugün yerel saatte 08.00’de 2 bin 474 sandık açıldı. 17 adayın yarıştığı Cumhurbaşkanlığı seçiminde eski Başbakan Sadır Caparov, eski Meclis Başkanı Adahan Madumarov, eski Devlet Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Abdil Segizbayev ve eski Anayasa Mahkemesi üyesi Klara Sooronkulova yer aldı.

TÜRKİYE’DEN KIRGIZİSTAN’A TEBRİK MESAJI

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan’da tamamlanan seçimlerin hayırlı olmasına dair bir mesaj yayımlandı.

Dışişlerinin mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Kırgızistan’da 10 Ocak 2021 tarihinde düzenlenen erken Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile Kırgız Cumhuriyeti’nin yönetim sistemine ilişkin halkoylamasının huzur ve barış ortamı içinde tamamlanmasından memnuniyet duyuyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve halkoylaması sonuçlarının dost ve kardeş Kırgızistan için hayırlı olmasını diliyoruz. Türkiye, Kırgızistan’daki demokratik sürecin kapsayıcılık ve toplumsal uzlaşı temelinde neticelendirilmesi yönünde atılacak adımları destekleyecektir.”