Kırgızistan rüşvet skandalının baş aktöründen, haber sitelerine milyon dolarlık tazminat davaları

Güncel
Oğuzhan Batur
12 Aralık 2019, 18:03
Oğuzhan Batur
12 Aralık 2019, 18:03

Kırgızistan’da 1 milyar dolara yakın parayı ülke dışına çıkararak kara para akladığı ortaya çıkan Rayimbek Matraymov, suçlarını ortaya çıkaran basın servislerine tazminat davaları açtı.

Kırgızistan Devlet Gümrük Komitesi başkan yardımcısı olan Rayimbek Matraymov, Azattyk, Kloop ve 24.kg haber sitelerine adeta savaş açtı. Matraymov, Azattyk’a 315 bin dolarlık, Klopp’a 185 bin dolarlık ve 24.kg’ye 215 bin dolarlık tazminat davası açtı.

Matraymov’un ismi İstanbul Fatih’te öldürülen Uygur iş adamı Samet Erkin ile gündeme geldi. Samet Erkin’in Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu arabası ile görülmesi sonrasında gazeteciler bağlantılarını araştırdı. Sonuçta Samet Erkin’in Rayimbek Matraymov’un önemli bir ortağı olduğu ortaya çıktı.

Basın servislerinin yaptığı araştırmalar sonucunda birçok ülkeye Kırgızistan’dan 1 milyar dolara yakın para kaçırıldığını ve bu paraların havalimanı gümrüğünden geçirildiğini ortaya çıkardı. Devlet Gümrük Komitesi başkan yardımcılığı görevi bulunan Matraymov bu suçlamaların odağına yerleşti.