Kırgızistan, parlamento seçim sonuçlarını iptal etti

Güncel
Ömer Cihad Kaya
06 Ekim 2020, 12:19
Ömer Cihad Kaya
06 Ekim 2020, 12:19

Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu, 4 Ekim’de yapılan parlamento seçiminin sonuçlarını iptal etti.

Kırgızistan’da 4 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen genel seçimler, Merkez Seçim Komisyonu (MSK) tarafından geçersiz ilan edildi.

KIRGIZİSTAN’DA YOĞUN PROTESTOLAR: MUHALEFET, PARLAMENTO BİNASINI BASTI

Kırgızistan’da seçim barajına ve sonuçlara itiraz eden muhalefet, 5 Ekim’den itibaren seçimlerin iptal edilmesini ve yeniden yapılmasını talep ediyordu. Bununla da yetinmeyen eylemciler, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve parlamento binasını basmıştı. Ayrıca, eylemler neticesinde eski Cumhurbaşkanı Atambayev bulunduğu hapishaneden çıkarılmıştı.

KIRGIZİSTAN’DA ÖFKELİ MUHALEFET SOKAKLARDA!

Kırgızistan’da 4 Ekim 2020’de yapılan genel seçimler sonrası yüzde 7 olan seçim barajını sadece 4 parti geçebildi. Seçim barajına itiraz eden parti üyeleri, seçimin iptali için başkent Bişkek’teki meydana çıkmıştı. Kırgız polisi, göstericileri dağıtmak için gaz ve ses bombası kullandı.

PARLAMENTOYU BASTILAR

Bunlarla da yılmayan beş bine yakın gösterici, 5 Ekim 2020 gecesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayını ve parlamentoyu işgal etti. Olaylarda şu ana kadar bir kişi yaşamını yitirdi ve 590’ı aşkın kişi yaralandı.

CEZAEVİNDEN ESKİ CUMHURBAŞKANINI ÇIKARDILAR

Ülkede, 5 Ekim’i 6 Ekim’e bağlayan gece, göstericilerin bir kısmı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kalırken, diğerleri Ala-Too Meydanı ve siyasi mahkumların kaldığı cezaevine doğru hareket etti. Göstericiler siyasi mahkumların kaldığı cezavinden eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev‘i kaçırdı.

Öte yandan, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un başkent Bişkek’te olduğunu teyit etti. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, 6 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, durumun kötüleşmesini önlemek için tüm önlemleri aldıklarını bildirdi.

KIRGIZİSTAN’DA GENEL SEÇİMLER

Kırgızistan’da 4 Ekim’de yapılan Meclis milletvekili seçimlerinde yarışan 16 partiden 4 parti seçim barajını aştı. Dünkü seçim sonuçlarına göre, 4 siyasi parti yüzde 7’lik barajı aşarak 120 sandalyeli meclise girmeye hak kazanmıştı Gelecek 5 yıl görev yapacak milletvekili seçim yarışına giren 16 siyasi partinden “Birimdik” (Birlik), “Mekenim Kırgızistan” (Vatanım Kırgızistan), “Kırgızistan” ve “Bütün Kırgızistan” meclise girecekti. Ancak, 6 Ekim 2020 tarihinde artan ülke içi protestolar sonucu Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu parlamento seçim sonuçlarını iptal etmek zorunda kaldı.