Kırgızistan Meclisi, Atambayev'in dokunulmazlığını resmen kaldırdı

Güncel
Oğuzhan Batur
27 Haziran 2019, 19:23
Oğuzhan Batur
27 Haziran 2019, 19:23

Eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev’in dokunulmazlığı kaldırıldı.

İHA’nın haberine göre 2011-2017 yıllarında cumhurbaşkanlığı yapan ve hakkında yolsuzluk iddiaları bulunan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in dokunulmazlığı kaldırıldı.

KIRGIZ MECLİSİ, ESKİ CUMHURBAŞKANI’NIN DOKUNULMAZLIĞINI KALDIRDI

Meclis, Başsavcılığın eski Cumhurbaşkanı’nın dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin yaptığı başvuruyu oylamak için Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov’un başkanlığında toplandı. Kırgızistan Meclisinde yapılan oylamada 3 “hayır” oyuna karşılık 103 “evet” oyu verildi.

Geçen hafta, Kırgızistan Meclisinde eski Cumhurbaşkanı’nın dokunulmazlığının kaldırılması için özel bir komisyon kurulmuştu. Komisyon çalışmaları sonucunda eski cumhurbaşkanının 5 suçtan yargılanması kararı verildi.


ATAMBAYEV HAKKINDAKİ SUÇLAMALAR

Raporda, Atambayev hakkında kömür alım ihalesi, arazi satın alımı ve tarım arazisinin yapılaşmaya açılma konularında suçlamalar, suç örgütü lideri Aziz Batukayev’in serbest bırakılması, Bişkek Merkezi Isıtma Kurumunun modernizasyonu sırasında Çinli TBEA şirketinin çıkarları için lobi yapılması, tarih müzesi binasının modernizasyonu suçlamaları bulunuyordu.