Kırgızistan, koronavirüs krizi nedeniyle IMF'den yardım istedi

26 Mart 2020, 17:50

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, koronavirüs salgını nedeniyle zor duruma düşen ülke ekonomisini desteklemek için IMF ile masaya oturdu.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda IMF Kırgızistan Daimi Temsilcisi Tigryan Pogosyan’ı kabul eden Ceenbekov, koronavirüs salgını nedeniyle mali yardım istedi. Görüşmede, salgının Kırgızistan ekonomisi üzerindeki etkileri, riskleri ve sonuçları ele alındı. Ceenbekov, Kırgızistan’ın yapısal reformlarının teşvik edilmesi ve ekonomisinin geliştirilmesinde sürekli destek sağlayan IMF ile iş birliğine büyük önem verdiklerini söyledi.

IMF, KIRGIZİSTAN BÜTÇESİNİ DESTEKLEME KONUSUNU HIZLA ELE ALACAK

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, IMF’e koronavirüsün daha fazla yayılmasını önlemek ve salgının olumsuz sonuçlarını hafifletmek amacıyla önleyici tedbirler almak için Kırgızistan’a bütçe desteği tahsis etmesini önerdi. Pogosyan da IMF’nin Kırgızistan’a bütçe desteği sağlama konusunu hızla ele alacaklarını ifade etti.

KIRGIZİSTAN ACİL FİNANSMAN BAŞVURUSU YAPAN İLK ÜLKELERDEN

Kırgızistan’ın acil finansman başvurusu yapan ilk ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Pogosyan, IMF bünyesinde koronavirüsün yayılması nedeniyle ekonomik zarara uğramış ülkelere acil durum desteği sağlamaya yönelik çeşitli seçeneklerin görüşüldüğünü aktardı.

IMF
Kırgızistan
Bunlara da bakın: