Kırgızistan-Kazakistan sınırında 300'den fazla Tır geçiş için bekliyor

05 Haziran 2020, 20:52

Koronavirüs tedbirleri doğrultusunda artan gümrük geçiş tedbirleri nedeniyle Kırgızistan – Kazakistan sınırında kontrollü geçiş için bekleyen tırlardan oluşan konvoy birkaç kilometreyi buluyor.

Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Erkin Asrandiyev, “Kırgızistan-Kazakistan sınırındaki durum, Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) devletlerinin anlaşmalarına aykırı.” dedi. Asrandiyev, Aktilek sınır kapısını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Asrandiyev, Kazakistan sınırında bir süredir sıkıntılar yaşadıklarını ancak son haftalarda ise durumun kritik hale geldiğini ifade etti. Asrandiyev, “Pasaport kontrolü ve tıbbi kontroller olması gerekenden yavaş ilerliyor bu da sınırda 300- 400 aracın mahsur kalmasına sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

KAZAKİSTAN MALİYE BAKANLIĞI SINIRDA BEKLEYEN TIRLAR İÇİN AÇIKLAMA YAPTI

Kazakistan Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Devlet Gelir Komitesi ise bir basın bildirisi yayınlayarak, araçların açılan meyve ve sebze sezonunu nedeniyle arttığını ve Çin ile ticaretin yeniden başlaması nedeniyle COVID-19 önlemleri kapsamında kontrollerin sıkı tutulması nedeniyle yoğunluğun yaşandığını bildirdi.

Daha önce işleyen 5 araç kontrol noktasının önlemler nedeniyle askıya alınması nedeniyle işlemler bu sınırda birikiyor. İki ülkenin kontrol noktası geçişinin 30-35 dakika sürdüğü ifade edildi. Bölgede şaibeli mal dolaşımının hem insan sağlığı hem de ülke bütçeleri için sıkıntılı olacağı. Ayrıca haksız rekabet oluşmasına ve yerli üreticiler için eşit olmayan rekabet ortamı oluşturacağına vurgu yapıldı.

Kazakistan ve Kırgızistan temsilcileri arasında, Karasu ve Aktilek kara yolu kontrol noktalarında araç birikmesine çözüm bulmak amacıyla bir çalışma toplantısı yapıldı.

Kazakistan
Kazakistan Kırgızistan Sınır
Kırgızistan
Orta Asya