Kırgızistan, Irak’tan 79 Kırgız çocuğu tahliye etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Mart 2021, 14:22
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Mart 2021, 14:22

Kırgızistan, Irak’ta savaş bölgesinde kalan vatandaşlarını tahliye etmeye devam ediyor. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, 79 Kırgız çocuğun Irak’tan tahliye edildiğini duyurdu.

Kırgızistan hükumeti tarafından, “Meerim” isimli insani yardım kampanyası başlatıldı. Bu çerçevede Irak’tan 79 Kırgız çocuğu tahliye edildi. Dün Irak’tan tahliye edilen çocukları taşıyan uçak, başkent Bişkek’teki Manas Uluslararası Havaalanına geldi. Devlet kurumları, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve STK yetkilileri tarafından karşılanan çocuklara oyuncak ve hediye verildi.

KIRGIZİSTAN, BU ÇAPTA BİR TAHLİYE OPERASYONUNU İLK KEZ GERÇEKLEŞTİRDİ

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, bu çapta bir operasyonun ilk defa gerçekleştirildiğini bildirirken; çocukların rehabilitasyon programına alınacağı ve akrabalarına teslim edileceği öğrenildi.

DIŞİŞLERİ BAKANI: 2018’DEN BU YANA UNİCEF İLE ÇALIŞIYORUZ

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev, ülkesinin UNICEF ile söz konusu çocukların tahliyesi için 2018 yılından bu yana çalışma yürüttüğünü kaydetti. Irak’ta bulunan 79 çocuğu ülkesine insani yardım misyonu kapsamında getirdiklerini belirten Kazakbayev, “Kırgızistan’a verilen destekten ötürü Irak hükümetine ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.