Kırgızistan'ın kadim Oş şehrindeki Süleyman Dağı'nda 5 bin kişilik iftar verildi

Güncel
Manas
02 Mayıs 2022, 19:01
Manas
02 Mayıs 2022, 19:01

On bir ayın sultanı olan Ramazan-ı Şerif’in sonuna geldi. İslam aleminde olduğu gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde Ramazan boyunca iftarlar gerçekleştildi. Kırgızistan’ın kadim şehri olan Oş’taki Süleyman Dağı’nda dün 2022 Ramazan ayının son iftarı düzenlendi. İftar organizasyonuna binlerce vatandaş katıldı. Tüm halk için davetiyede bulunan ve organize eden Oş şehrinin kadısı Übeydullah Sarıbay iftar ile ilgili, “İftar vermek büyük bir mükafattır ve sünnettr. Oruçluya, yolda hurma veya zeytin verilse bile, orucunu açmasının sevabı yine de ona verilir.” ifadesini kullandı.

Kırgızistan’ın güney bölgesinde yer alan eski ve tarihi şehirlerinden biri Oş’ta Süleyman Dağı’nda 1 Mayıs 2022 tarihinde 5 binlik kişi için iftar düzenelendi. Süleyman Dağı etrafında toplanan halk akşam namazının ardından 5 binlik kişi için düzenlenen iftar sofrasına oturdu; dualar okundu ve Kırgız halkının refahı ve dine hizmet edenler için dualar okundu.

Возможно, это изображение 4 человека, люди стоят и на открытом воздухе

OŞ KADISI ÜBEYDULLAH: RAMAZAN’DA BİR MİSAFİRE ORUÇ AÇTIRANA, SIRAT KÖPRÜSÜNÜ GEÇMEK KOLAYLAŞIR

Oş şehrinin kadısı iftardan sonra halka hitap ederek, Hazreti Muhammed’in hadis-i şerifini hatırlatıp, “Ramazanda bir misafire oruç açtırana, Sırat köprüsünü geçmek kolaylaşır. Ramazan ayında bir oruçluyu su ile iftar ettiren, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur.” dedi.

İftardan sonra sofra duasında aksakallar iftarı düzenlenen ve emeği geçen insanlara için hayır duası okudular.