Kırgızistan'ın eski Cumhurbaşkanı Atambayev'e rüşvet suçlaması

Güncel
Oğuzhan Batur
18 Haziran 2019, 18:13
Oğuzhan Batur
18 Haziran 2019, 18:13

Kırgızistan Yüksek Meclisi’ndeki yolsuzluk komisyonu, eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in yolsuzluğa bulaştığını belirtti ve soruşturma yapılmasını talep etti.

Meclis komisyonu Almazbek Atambayev’in 9 kez yolsuzluğa karıştığını ve bu nedenle derhal dokunulmazlığının kaldırılıp yargılama sürecinin başlatılmasını talep etti. Komisyonun dün gerçekleşen toplantısında 60 milletvekilinin ilettiği bu suçlamalar ele alındı.

Mayıs ayının ortasında Kırgızistan Meclisi’nde alınan karar ile eski Cumhurbaşkanlarının dokunulmazlıklarının kaldırılabilmesinin önü açılmıştı. Kırgızistan Yüksek Mahkemesi eğer gerekli görürse Atambayev’in dokunulmazlığı kaldırılacak ve yargılanmasının önü açılacak.

Birçok uzmana göre Atambayev’e yöneltilen yolsuzluk soruşturması Kırgızistan’ın Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile selefi Atambayev arasındaki süre giden politik çekişmenin bir sonucu. Kırgızistan’da 2017’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Almazbek Atambayev, Ceenbekov’u desteklemişti. Ceenbekov’un seçimlerde galip gelmesinden sonra Atambayev’in perde arkasından ülkeyi yönetmeye devam edeceği konuşuluyordu.

Ceenbekov göreve geldikten kısa bir süre sonra bu tahminleri büyük oranda boşa çıkarmıştı. Ceenbekov, önemli mevkilerdeki Atambayev destekçilerini tasfiye ederek eski Cumhurbaşkanı ile arasını açmıştı. Atambayev daha sonra parti liderliğinden istifa ederek Ceenbekov’a rest çekmişti.