Kırgızistan'ın başkenti Bişkek dünyanın en kirli havasına sahip başkent oldu

19 Kasım 2019, 18:48

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te geçen hafta sonu yapılan ölçümlerde hava kirliliğinin çok kritik seviyelere yükseldiği gözlemlendi.

Birleşik Krallığa ait Uluslararası Kalkınma Ajansı (DFID) Başkan Yardımcısı David Rinnert, sosyal medyada yaptığı paylaşımda “İnanılmaz ama gerçek, Bişkek dünyanın en yüksek seviyede hava kirliliğine sahip büyük şehirlerinden biri olabilir” dedi. Hava kalitesi indeksi oranı (AQI) Bişkek’te geçen hafta sonu 326 seviyesine yükseldi.

Normal oda koşullarında ise ideal oranın 46 olması beklenmektedir. Rinnert’in yayınladığı listede hava kirliliği ile adını duyuıran Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’nin oranı ise 174 seviyesinde kaldı. Bir diğer Orta Asya ülkesi olan Özbekistan’ın başkenti Taşkent ise 195 hava kalitesi oranı ile Bişkek’i takip etti.

Kırgızistan’daki MoveGreen adlı sivil toplum örgütü başkanı Maria Kolesnikova ise, “Bu verilere ABD’nin Bişkek Büyükelçiliği tarafından yerleştirilen ölçüm aletleri ile ulaşıyoruz. Bunlar dünyadaki herkesin ulaşabileceği veriler. Bu soruna karşı derhal önlem almalıyız. Turizm bu durumda nasıl gelişebilir ki? Kim dünyanın en kirli başkentine gelmek ister?” diyerek duruma tepkisini gösterdi.

hava kirliliği
Kırgızistan
Bunlara da bakın: