Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Kayseri'yi ziyaret etti.

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2020, 13:26
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2020, 13:26

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Kayseri’yi ziyaret etti.

Kırgız diplomat Ömüraliyev, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri, işadamları ve sanayicileri, Erciyes Üniversitesi Rektörü Mustafa Çalış, Kayseri Göç Ofisi Müdürü Ömer Taşçı ve Kayseri’de yaşayan Kırgızlar ile görüştü.

Ömüraliyev, Kayseri Valisi ve Belediye Başkanıyla yapılan görüşmelerde ikili ticaret, ekonomik ve yatırım işbirliğinin geliştirilmesi, Kırgızistan’ın illeri ve bölgeleri ile Kayseri arasında eşleştirme ilişkilerinin kurulması gerektğini belirtti.

NELER GÖRÜŞÜLDÜ?

Taraflar ticari ilişkileri artırmanın önemine dikkat çekerek Kayseri iş adamlarının Kırgızistan’ı ziyaret etme ve ortak kültürel ve insani etkinlikler düzenleme konularında anlaştı. Ayrıca koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasıyla ilgili konular ele alındı.

Kayseri Göçmenlik Ofisi ve Erciyes Üniversitesi temsilcilerinin de katıldığı vatandaşlarla yapılan toplantıda, Türkiye’deki Kırgız vatandaşlarının hak ve menfaatlerinin yanı sıra Türkiye’de kalan yabancı vatandaşların hak ve yükümlülüklerinin korunması konuları ayrıntılı olarak ele alındı.