Kırgızistan ile Türkiye arasında ticaret hacminde hedef 1 milyar dolar

16 Temmuz 2019, 23:44

Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminde hedef 1 milyar dolara çıkarıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclis (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ile Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov arasında gerçekleşen ikili görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.

Cumabekov ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Meclis Basın Hizmetinden yapılan açıklamaya göre, görüşmelerde ülkeler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ele alındı.

Ticari ve ekonomik ilişkilerin ve yatırımların artması, et dahil olmak üzere Türkiye’ye tarımsal ürün ihraç etme olasılığı gibi başlıkların yanında kültürel ve insani işbirliği konuları da görüşüldü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmesinde, ülkeler arasındaki ticaret hacminin artırılmasına ilişkin konuya değindiğini dile getiren Cumabekov, “Daha önce, Kırgızistan ve Türkiye temsilcilerinin üst düzey toplantılarında, ülkeler arasındaki ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmak amaçlanmıştı. 2018’de bu rakam 394,5 milyon dolardı ve bu rakam 2017 yılına göre % 10,8 daha fazla. Ülkemiz parlamentolarının azami çaba göstermeleri ve ticarette daha hızlı büyümeye katkıda bulunmaları gerektiğine inanıyorum” dedi.

Dastanbek Cumabekov
Kırgızistan
mustafa şentop
ticaret
Türkiye
Bunlara da bakın: