Kırgızistan ile Özbekistan'ı birbirine bağlayan gizli tünel bulundu!

Güncel
Manas
24 Mayıs 2022, 01:00
Manas
24 Mayıs 2022, 01:00

Kırgızistan’ın güneyindeki Oş şehrine bağlı Kara-Suu bölgesinde Özbekistan ile Kırgızistan’ı birbirine bağlayan 270 metre uzunluğunda bir yeraltı tüneli bulundu. Kırgız Cumhuriyeti Milli Güvenlik Devlet Komitesi Basın Servisi, bulunan tünelle ilgili, “Bu tünelin derinliği 15 metre yüksekliğinde, tünel girişi 1,8 metre, genişliği 1,5 metre, girişten sınır çizgisine kadarki mesafe ise 40 metre. Girişten çıkışa kadar 270 metre tünel bulundu.” denildi.

Kırgız Cumhuriyeti Milli Güvenlik Devlet Komitesi Basın Servisi, 23 Mayıs 2022 tarihinde, Oş bölgesinin Kara-Suu ilçesine bağlı Telman köyünde, yürütülen soruşturma ve operasyonel faaliyetler kapsamında, Kırgız Cumhuriyeti’ni Özbekistan Cumhuriyeti’ne bağlayan bir yeraltı tüneli tespit edildiğini bildirdi. Ayrıca tünelin bulunduğu arazinin sahibinin Celal Abad şehrindeki Kızıl Car adlı akıl hastanesinde yattığını duyurdu.

Aynı zamanda, Kırgız Cumhuriyeti Milli Güvenlik Devlet Komitesi, tünelde suç aletlerini tespit etme çalışmalarının da sürdüğünü kaydetti. Söz konusu tünel aracılığıyla, kaçakçılık ve benzeri suçların işlendiği tahminler arasında.