Kırgızistan ile Özbekistan arasındaki sınır sorunu: İkili müzakere süreci devam ediyor

Güncel
Ömer Kaya
22 Nisan 2019, 17:20
Ömer Kaya
22 Nisan 2019, 17:20

Kırgızistan ve Özbekistan arasındaki sınır sorununa ilişkin ülkeler arasındaki ikili müzakere süreci devam ediyor.

Kırgız ve Özbek hükûmet delegasyonundan oluşan ortak çalışma grupları bir araya gelerek ülkeler arasındaki sınır geçiş çalışmalarına ilişkin meseleleri müzakere etti.

Kırgızistan Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Fergana bölgesindeki Kırgızistan ve Özbekistan devlet sınırı ile ilgili konuyu görüşmek üzere Başbakan Yardımcısı Ceniş Razakov ve beraberindeki heyetin, Özbekistan’a ziyarette bulunduğu aktarıldı.

Heyetler 20 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşen toplantıda, 24 Temmuz 2004 tarihli Kırgızistan-Özbekistan devlet sınırındaki kontrol noktaları hakkındaki Kırgızistan ile Özbekistan hükûmetleri arasındaki anlaşmayı değiştirmek için çalışmaya devam etme noktasında anlaştı.

Toplantıda ayrıca, Kırgızistan-Özbekistan sınırındaki geri kalan bölümlerin belirlenmesini tamamlamak için, sınır belirleme çalışmalarının güçlendirilmesi gerekliliği vurgulandı.

Öte yandan, ikili müzakerelere, iki ülke arasındaki sınıra ilişkin bölgelerin yetkilileri de katıldı. Toplantıya, Özbekistan’ın Andican, Namangan, ve Fergana bölgeleri ile Kırgızistan’ın Batken, Celal-Abad ve Oş bölge yetkilileri katıldı.