Kırgızistan, "helal gıda" alanında Türkiye'den destek alacak

Güncel
Oğuzhan Batur
01 Mayıs 2019, 16:21
Oğuzhan Batur
01 Mayıs 2019, 16:21

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Standartasyon Yönetim Konseyi Sekreterliği uzmanları tarafından Kırgızistan’da helal gıda uzmanları yetiştirmek için sağlıklı ve helal gıda konusunda bilgi paylaşımında bulunuldu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bişkek Program Koordinatörlüğü ve Kırgızistan Ekonomi Bakanlığı Helal Endüstri Düzenleyici ve Değerlendirme Daire Başkanlığı organizasyonunda, Ekonomi Bakanlığı konferans salonunda, Türkiye’nin deneyimlerinin de paylaşıldığı “Helal gıda standartları temel eğitimi” ve “Helal ürünler için SMIIC standartlarının uygulanması” konulu eğitim verildi.

Kuran’ı Kerim’in tilavetiyle başlayan seminerin açılış konuşmalarını Helal Endüstri Düzenleyici ve Değerlendirme Daire Başkan Bakıtbek Şabdiyev ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu yaptı. Ekonomi Bakanlığına duyarlılıkları için teşekkür eden Muslu, helal et ve ürün sektöründe faaliyet gösteren sertifikasyon kurumunun Kırgızistan Ekonomi Bakanlığı nezdinde olmasının büyük bir avantaj olduğunu düşündüğünü söyledi.

Muslu, Kırgızistan’ın, bölgesinde sertifikasyon konusunda büyük mesafe katedeceğine inandığını vurgulayarak, “Kırgızistan’a elimizden geleni desteği sağlamaya devam edeceğiz. Seminerlerimiz başta Bişkek şehrinde ve 2-3 Mayıs tarihlerinde Oş şehrinde yapılacak.” dedi.

Din İşleri Başkanlığı, ilgili devlet organları, et ürünleri sektöründe çalışanlar iş çevreleri, sivil toplum örgüt temsilcilerinin ilgi gösterdiği seminer sonunda üyelere katılım belgesi verildi. Kırgızistan, İslam Ülkeleri Standardizasyon ve Metroloji Enstitüsü’ne 2015 ‘te üye olmuştu.