Kırgızistan'dan Tacikistan'a nota!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Eylül 2019, 11:23
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Eylül 2019, 11:23

Kırgızistan, sınır gerginliği çerçevesinde önceki gün bir askerin ölmesiyle sonuçlanan çatışma sonrası Tacikistan’a nota verdi.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, Tacikistan’ın Bişkek Büyükelçisi Suhrob Hodja Olimzoda’yı çağırarak, bu ülkeye nota verildiğini bildirdi.

İKİ DIŞİŞLERİ BAKANI, ÇATIŞMAYI GÖRÜŞTÜ

Kırgızistan’ın Batken bölgesine bağlı Leylek ilçesindeki Maksat gözetleme kulesinde çıkan silahlı çatışma sonucu bir Kırgız askerinin ölmesinin ardından Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov, Tacik mevkidaşı Sirdjiddin Muhriddin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, Dışişleri Bakanı Aydarbekov, Tacikistan Cumhuriyeti ordusunun Batken bölgesine bağlı Leylek ilçesindeki Maksat ve Say gözetleme kulelerinin askeri personeline ve Maksat köyündeki yerel sakinlere karşı ateşli silah kullanımının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Aydarbekov, Tacik mevkidaşına, Tacik askerlerinin ateş açması sonucu bir Kırgız askeri askerinin öldüğünü, iki kişinin yaralandığını, sınır noktasının ve Kırgızistan Cumhuriyeti vatandaşının evinin zarar gördüğünü bildirdi.

SINIR GERGİNLİĞİ ÇATIŞMAYA DÖNÜŞTÜ

Devlet Sınır Hizmetinden yapılan açıklamada, Tacik tarafının Batken bölgesine bağlı Leylek ilçesindeki Maksat gözetim kulesine ve ardından geçici Say sınır kapısına silahla ilk olarak ateş açtığı ve sonucunda 1 Kırgız askerinin öldüğü,13’ünün de yaralandığı kaydedildi.