Kırgızistan’dan Afganistan’a yardım eli

18 Ekim 2019, 21:26

Afganistan’daki Küçük ve Büyük Pamir’de yaşayan etnik Kırgızlara Kırgızistan hükümeti tarafından insani yardım gönderildi.

5 MİLYON SOM TAHSİS EDİLDİ

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Küçük ve Büyük Pamir’de yaşayan etnik Kırgızlara yiyecek, sıcak giysiler, ısıtma ocakları, ilaçlar ve tıbbi ürünler ve diğer ihtiyaçlar gönderildi. Kırgızistan Cumhuriyeti Hükümeti bu amaçlara 5 milyon som tahsis etmiştir. Kargonun toplam ağırlığı 70 ton olarak gerçekleşti.

HASTALARA YARDIMDA BULUNULDU

Afganistan’a insani yardım sevk eden çalışma üyeleri Afganistan’ın Badahşan ve Vahan Dışişleri Bakanlığı, Göç Servisi, Badahşan yönetimi temsilcileri ve etnik Kırgızların Sorunlarından Sorumlu Afganistan Başbakanı Danışmanı Aci Mahmud tarafından karşılandı.nİnsani keşif gezisinin bir parçası olan sağlık çalışanları, nüfusun tıbbi muayenesini gerçekleştirdi, doğum yaptırdı ve ağır hastalara acil yardımda bulundu.

EĞİTİMDE DE YARDIMA HAZIR

Ayrıca, Küçük ve Büyük Pamir’deki Kırgızlar ile insani yardım gösteren çalışanlar arasında toplantı düzenlendi. Toplantıda, Pamirli Kırgızların çocuklarının Kırgız Cumhuriyeti’nde eğitim görmesi gündeme getirildi. Kırgız tarafı, bu konuda onlara yardım etmeye hazır olduğunu dile getirdi. Pamirli Kırgızlar, insani yardımdam dolayı Kırgızistan halkına teşekkürlerini iletti.

Aci Mahmud
Afganistan
insani yardım
Kırgızistan
Pamir
Bunlara da bakın: