Kırgızistan'da yolsuzluğu ortaya çıkartan basın servislerinin hesapları donduruldu

Güncel
Oğuzhan Batur
14 Aralık 2019, 20:40
Oğuzhan Batur
14 Aralık 2019, 20:40

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki bir mahkeme devlet görevlilerinin karıştığı yolsuzluk skandalını ortaya çıkaran basın servislerinin banka hesaplarını dondurdu.

Özgür Avrupa Radyosu’nun Kırgızistan şubesi olan Azattyk, 24.kg ve Klopp adlı Kırgız basın servislerinin banka hesapları yayınladıkları yolsuzluk haberleri nedeniyle donduruldu. Azattyk, Sverdlov Bölge Mahkemesi’nden kendilerine iletilen bir mektupta Azattyk Genel Yayın Yönetmeni Ali Toktakunov’a ait banka hesaplarının dondurulduğunun iletildiğini açıkladı.

Mahkeme bu kararın, Rayimbek Matraymov, İskender Matraymov ve diğer davacıların açtığı dava nedeniyle alındığını belirtti. Bu kişiler, özellikle Rayimbek Matraymov yolsuzluk skandalının odağındaki isimler olarak görünüyordu.

Basın servisleri tarafından yapılan araştırmada İstanbul Fatih’te öldürülen Samet Erkin’in, Kırgızistan Devlet Gümrük Komitesi başkan yardımcısı Rayimbek Matraymov ve diğer kişiler ile birlikte yurtdışına 1 milyar dolara yakın parayı kaçırdığı ortaya çıkmıştı.