Kırgızistan'da yeni anayasa taslağı: Devlet başkanının yetkileri artıyor mu?

Haberler
Ömer Kaya
18 Kasım 2020, 17:01
Ömer Kaya
18 Kasım 2020, 17:01

Kırgızistan’da yeni anayasa taslağına ilişkin tartışmalar başladı. Geçici Cumhurbaşkanı Sadır Caparov seçim tarihini 10 Ocak 2020’de yapılacağını bildirmesinin ardından ülkede bir dizi anayasa değişikliği planlanıyor. Ülkenin olağanüstü lideri Caparov seçimlere katılmak için istifa etmişti.

Kırgızistan parlamentosunda hazırlanan ve yeniden devlet başkanlığı yönetim sistemine geçişi öngören anayasa taslağı tartışmaya açıldı. Kırgızistan Meclisinin resmi internet sitesinden bugün yapılan açıklamada, 120 sandalyeli parlamentoda hazırlanan yeni anayasa taslağının 84 milletvekili tarafından imzalandığı belirtildi.

REFERANDUM, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİYLE AYNI GÜNDE YAPILACAK

Anayasa değişikliğini gündeme taşıyan milletvekilleri, ilgili referandumun, cumhurbaşkanlığı seçiminin düzenleneceği 10 Ocak 2021’de yapılmasını önerdi.

KIRGIZİSTAN ANAYASASINDA DEĞİŞİKLİKLER

Kırgızistan’daki siyasi kriz Cumhurbaşkanının değişmesine neden oldu. Ceenbekov, geçen ay istifasını vererek yerini hapisten çıkan Sadır Caparov’a bıraktı. Caparov, ülkenin geçici Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık görevini yürüyor. Parlamento seçimlerine itiraz eden halkın gösterilere başlamasıyla başlayan olayların ardından gelen Caparov, anayasa değişikliklerinin halkın isteği olduğunu ileri sürdü. İşte o planlanan değişiklikler:

Halk Kurultayı adlı yeni organ oluşturulacak. Halk Kurultayı, devlet başkanı, parlamento, devlet organları, yerel yönetim organları ve bunların yetkilileriyle iş birliği içinde çalışma yetkisine sahip olacak.

Parlamentoda sandalye sayısı 120’den 90’a düşürülecek, bir kişi en fazla iki kez 5 yıllığına devlet başkanı seçilebilecek.

Taslakta geniş yetkilerle donatılan devlet başkanı, yargı, hükümet ve yerel yönetimlere atama yapabilecek ve parlamentoya yasa teklifi sunabilecek.

Devlet başkanlığı idaresinden yönetilecek hükümetin programı ile yapısını da devlet başkanı belirleyecek. Devlet başkanı kabine toplantılarına da başkanlık edebilecek.

Mevcut Anayasa Odası, Yüksek Mahkeme bünyesinden çıkarılacak ve Anayasa Mahkemesi şeklinde faaliyet gösterecek.

Getirilen değişiklik sonrası anayasa değişikliği, devlet başkanının önerisiyle parlamentoda, parlamentonun salt çoğunluğu veya en az 300 bin seçmenin inisiyatifiyle kabul edilebilecek.