Kırgızistan’da yaşayan Uygur nine: “Ailemden 35 kişi kayıp!”

05 Temmuz 2020, 16:43

Çin yönetimi tarafından alıkonulan ailelerinden herhangi bir haber, bilgi alamayan Doğu Türkistanlıların feryatları dinmek bilmiyor.

Kırgızistan’ın Bişkek kentinde yaşayan Uygur asıllı 90’lık Helimihan nine, Doğu Türkistan’ın Kaşgar Şehir Kargılık nahiyesinde ikamet eden 5 çocuğu ve torunları olmak üzere toplam 35 kişiden son üç yıldır haber alamadığını duyurdu.

Turkistan Press’in aktardığında göre, Halimhan’ın 1992 yılında Memet Tursun adındaki oğluyla Kırgızistan’a gelip ticaret yapmaya başladığı, Kırgızistan vatandaşlığı kazanmasının ardından 2000’li yıllarda Doğu Türkistan’a döndüğü ancak Çin yönetiminin bölgede yürüttüğü baskıcı politikaların artmasıyla pasaportlarına el konulduğu ifade edildi. Yaşlı kadının 2016 yılında zor şartlar altında pasaportlarını alır almaz diğer çocuklarının vatandaşlık işlerini halletmek için Kırgızistan’a geldiği ve bir daha memleketine dönemediği, son 3 yıldır akrabalarından hiçbir haber alamadığı belirtildi.

Uygur ninenin; gelini Nurimangul Ebay ve 15 yaşındaki ikiz çocukları İmam hasan Metresul ve İmam Husen Mettursun, 64 yaşındaki büyük kızı Patemhan, 59 yaşındaki ortanca Kızı Halishan Hasan’ın çocukları ve torunları, 61 yaşındaki büyük kızı Melikihan Hasan ve onun çocukları ile torunları, 58 yaşındaki küçük Kızı Meryem Hasan, onun 9 çocuğu ve torunlarından hiçbir haber alamadığı aktarılırken 34 yaşındaki büyük torunu Nusretkız’ın suçsuz yere tutuklanarak Doğu Türkistan’da Kuçar cezaevinde tutuklu olarak alıkonulduğu öğrenildi. Helimihan nine hayatının son zamanlarını ailesiyle geçirmek istediğini söyleyerek dünya toplumundan adalet istediğini dile getirdi.

Doğu Türkistan
uygur nine
Uygur Türkleri
Uygurlar
Bunlara da bakın: