Kırgızistan'da "Ulusal Edebiyat Günü" kutlamaları

13 Aralık 2019, 18:00

Kırgızistan’da Ulusal Edebiyat Günü kutlandı.

Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığının açıklamasına göre, 12 Aralık 2011 yılından beri kutlanan Kırgızistan Ulusal Edebiyat Günü’nü kutlama kararı, Kırgız edebiyatının eserlerini korumak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla alındı.

CENGİZ AYTMATOV’UN ANISINA İTHAF EDİLİYOR

Kutlama, 12 Aralık 1928’te dünyaya gelen dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’a ithaf ediliyor. 170’ten fazla dile çevirilen Aytmatov’un eserlerinden uyarlanan oyunlar ve filmler dünyanın her tarafından gösteriliyor. Yazarın, ulusal kültürleri korumayı modern aydınların görevi olarak düşünmesi dikkat çekici bulunuyor. Ayrıca ünlü şair Alıkul Osmonov da 12 Aralık 1950’de vefat etmişti. Bu nedenle Ulusal Edebiyat Günü, Kırgız edebiyatının önde gelen temsilcilerine adandı.

ULUSAL EDEBİYAT GÜNÜ VE 85. YIL KUTLANDI

Kırgız Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu, Kırgız Cumhuriyeti Yazarlar Birliği’nin Ulusal Edebiyat Günü ve 85. yıldönümünü kutladı. Kutlamaya, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sultan Rayev, Meclis İdaresi Başkanı Samatbek İbrayev, Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Kayrat İmanaliyev, halk yazarları, şairler, onurlu kültürel şahsiyetler ve çok sayıda kişi katıldı.

Bunlara da bakın: