Kırgızistan'da tutuklanan eski Cumhurbaşkanı Atambayev'in davası görülmeye başlandı

18 Ekim 2019, 15:44

Kırgızistan’da tutuklu bulunan eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in dava duruşmalarının 15 Ekim 2019’dan itibaren başladığı öğrenildi.

Duruşmalar, katılmayı reddetmesi nedeniyle eski Cumhurbaşkanı Atambayev’in yokluğunda gerçekleşiyor. Dava, başkent Bişkek’teki 1 Mayıs Bölge Mahkemesi’nde görüşülüyor.

Eski Cumhurbaşkanı daha önce, duruşmalara katılmayı tekrar tekrar reddetti ve mahkemenin tamamıyla bir şov olduğunu belirtti. Atambayev ayrıca duruşmalara zorla götürülmesi durumunda açlık grevine başlayacağını açıkladı.

Kırgızistan’da politik çekişme Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un göreve gelmesinden kısa bir süre sonra başladı. 2017 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Ceenbekov’u destekleyen en önemli isim ise o dönem Cumhurbaşkanı olan Almazbek Atambayev’di.

Ceenbekov seçildikten sonra Atambayev’in gölgesi olmayı reddederek kritik görevlerden Atambayev destekçilerini uzaklaştırmıştı. İki siyasetçi arasındaki gerilim, ülkeyi 2005 ve 2010 yıllarında görülen politik iç karışıklığı eşiğine getirdi.

Almazbek Atambayev
Kırgızistan