Kırgızistan'da tüm devlet memurlarının diplomaları kontrol edilecek

Eğitim
_QHA Ankara
21 Ocak 2022, 22:36
_QHA Ankara
21 Ocak 2022, 22:36

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesinin basın servisi raporuna göre, Kırgızistan’da son yıllarda sahte diplomalarla memuriyete girenlerin sayısında artış meydana geldi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla, ülkedeki her seviyedeki devlet memurunun diploması; sahtecilik ve yabancı ülke vatandaşı olanların tespit edilmesi için kontrol edilecek. 

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, ülkedeki devlet memurlarının diplomalarında sahtecilik ve memurların yabancı ülke vatandaşlığı olup olmadığı ile ilgili kontrolün sağlanması için talimat verdi. Cumhurbaşkanı Caparov’un talimatıyla, Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi, her düzeydeki memurlar arasında sahte diplomaların, sertifikaların ve eğitim sertifikalarının mevcudiyeti ve kullanımı konusunda geniş çaplı bir inceleme yapacak.

Ulusal Güvenlik Devlet Komitesinin basın servisi, tüm devlet memurlarının diplomalarının kontrol edileceğine dikkat çekerek, “24 Ocak 2022’de başlayacak olan üç aylık denetim kapsamında tüm devlet ve belediye çalışanlarının kendi çalışma ve eğitim belgelerine sahip olmaları istenecek.” ifadesine yer verdi.

Ayrıca Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi; Kırgız Cumhuriyeti Parlamentosu (Cogorku Keñeş) Milletvekillerinin, Bakanlar Kurulu üyelerinin, Cumhurbaşkanlığı Ofisi çalışanlarının, yerel milletvekillerinin, bakanlıklara bağlı bölümlerin çalışanlarının, il, ilçe ve bölgesel devlet organlarının personellerinin ve tüm alanlardaki devlet çalışanlarının diplomaları sıkı kontrole tabi tutulacak.

Kamu hizmetine giriş ve terfi için sahte belge kullananların tespiti sonucu, geçerli yasa ile cezai kovuşturma sağlanacak.

Кыргыз Республикасынын Туркия Республикасындагы Элчилиги