Kırgızistan'da seçim barajını geçemeyen parti liderleri Merkez Seçim Komisyonuna itiraz etti

Haberler
Ömer Kaya
29 Kasım 2021, 15:46
Ömer Kaya
29 Kasım 2021, 15:46

Parlamento seçimlerinin sonuçlanmasının ardından Kırgızistan’da, seçim barajını geçemeyen parti liderleri Merkez Seçim Komisyonuna itirazda bulundular.

Kırgızistan’da seçim barajını geçemeyen partiler oyların yeniden sayılmasını talep etti. Kırgızistan’da milletvekili seçimlerinde barajı geçemeyen parti liderleri, seçim sonucundan memnun olmadı. Parti liderleri Merkez Seçim Komisyonuna oyların yeniden sayılması için  başvurdular. “Ata Meken”, “Azattık”, “Uluttar Birimdigi” ve “Sosyal Demokra”t partilerinin liderleri ve bazı adaylar, düzenledikleri brifingde, seçim sonuçlarını kabul etmediklerini belirterek, oyların yeniden sayılmasını istedi.

BARAJI AŞAMAYAN PARTİLERİN LİDERLERİNDEN ORTAK GÖRÜŞ

Parti lideleri, seçim sonuçlarının geçersiz olarak tanınmasını ve Merkez Seçim Komisyonu’nun otomatik oy sayma sisteminin başarısızlığının araştırılmasını talep ediyor. Liderler, Merkez Seçim Komisyonunun resmi internet sitesinde oy sayımının sonuçlarını gösteren tabloda, akşam saatlerinde güncelleme sorunu yaşandığı ve sonuçlarda değişiklikler yapıldığı yönünde ortak görüş bildirdi.

Liderlerin yaptıkları ortak açıklamada, komisyonun resmi internet sitesinde muhalif partilerin oylarında eksilme yaşandığı ve oylarının iktidar yanlısı partilerin lehine yazıldığı iddia edildi. Ata Meken parti üyesi Tilek Toktogaziyev, “Yeniden sayım sonrasında oy sayısı 20-30 bin azaldı” iddiasında bulundu.

MERKEZ SEÇİM KOMİSYONU BAŞKANININ YORUMU

Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Nurcan Şаildabekova, Seçim Bilgi Sisteminin internet sitesinde başarısızlıkla ilgili yorum yaptı.

Şaildabekova, “Sistemde iki tablo gözlemlediniz. Ana tablo içeridedir, sandık merkezlerinden bilgi alır. Görselleştirme kolaylığı için, dışarıda basitleştirilmiş başka bir tablo oluşturduk. Burada bu tabloda ‘7’ konumu kısa bir süre için 27A’ konumuyla birleşti. Dış tabloda formül biraz yanlış görüntülendi. Ancak dış tablo sistemin bir parçası değildir. Yalnızca sistemi daha uygun bir biçimde görüntülemek için yerleştirilir. Herhangi bir zararı yok.” dedi.

Muhalif partilerin iddiasına yanıt olarak Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Caparov, Merkez Seçim Komisyonuna, seçim sonuçlarından memnun olmayan partiler memnun olana kadar, oyların yeniden elle sayılması talimatını verdi.

KIRGIZİSTAN’DA SEÇİM SONUÇLARI

Kırgızistan’da 28 Kasım Pazar günü yapılan milletvekili seçimlerine 21 partiden 1015 aday ve 275 bağımsız aday katılmıştı. Genel seçimde açıklanan ilk sonuçlara göre, seçimlerde 6 parti, barajı aşarak 90 sandalyeli meclise girmeye hak kazandı.