Kırgızistan'da Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi başladı

Güncel
Oğuzhan Batur
14 Haziran 2019, 19:17
Oğuzhan Batur
14 Haziran 2019, 19:17

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi başladı.

Kabar Ajansı’nın haberine göre Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Bişkek yakınlarındaki Ala Arça Devlet Konutu’nda başlayan Şangay İşbirliği Örgütü devlet başkanlarını Kongre Merkezi’nde karşıladı. Kısa bir görüşme ardından aile fotoğrafı çektiren liderler, zirvenin düzenleneceği salona davet edildi.

İkili ve heyetlerarası şeklinde düzenlenecek ŞİÖ Zirvesi’nde Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Pakistan’ın devlet başkanı ve Hindistan’ın başbakanı katılacak. Afganistan, Belarus, İran ve Moğolistan liderleri de gözlemci sıfatıyla yer alacak.

Örgütün gelişiminin yanı sıra üye devletleri ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konuların da ele alınacağı zirvenin ardından örgütün Bişkek bildirisi kabul edilecek.

ŞİÖ Zirvesi’nde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Rosemary DiCarlo, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Genel Sekreter Vekili Valeriy Semerikov, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) İcra Sekreteri Sergey Lebedev, Avrasya Ekonomik Komisyonu (AEK) Başkanı Tigran Sarkisyan hazır bulunuyor. Zirveyi takip etmek amacıyla 115 uluslararası medya kuruluşundan 435, 32 ulusal medya kuruluşundan 94 basın mensubu akredite oldu.