Kırgızistan'da Sadır Caparov cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılabilecek mi?

Güncel
Aybala Polat
19 Ekim 2020, 15:44
Aybala Polat
19 Ekim 2020, 15:44

Kırgızistan Meclisi, ülkedeki karışıklık sonucu olağanüstü bir şekilde kısa bir sürede hapisten geçici Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Sadır Caparov için harekete geçti. Meclis, Caparov’un Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için anayasa değişikliğine hazırlanıyor.

Kırgızistan’da 4 Ekim 2020 tarihinde yapılan parlamento seçimlerinin iptalinin ardından, Başbakan olarak göreve başlayan Sadır Caparov, 15 Ekim’de Sooronbay Ceenbekov’un da istifa etmesi üzerine Cumhurbaşkanlığı yetkilerini de üstlendi. Böylece eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev döneminde 11 yıl hapse mahkûm edilen Caparov, göstericiler tarafından hapishaneden çıkarılarak bir haftada Kırgızistan’daki en yetkili kişi haline geldi.

KIRGIZİSTAN YASALARINA GÖRE CAPAROV, CUNHURBAŞKANI ADAYI OLAMIYOR

Ancak Caparov’un Kırgızistan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olabilmesinin önünde yasal bir engel bulunuyor. Kırgızistan Anayasasına göre, geçici cumhurbaşkanlığı görevini yürüten kişinin seçimlere katılması mümkün görünmüyor.

SADIR CAPAROV KONUYA AÇIKLIK GETİRDİ

Kırgızistan’da yaşanan sürecin ardından Caparov’un seçime katılıp katılamayacağı hem halkın hem de uluslararası kamuoyunun en merak ettiği sorulardan birisi oldu. Bir televizyon kanalına röportaj veren Caparov, ülkede yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılıp katılamayacağı sorusuna açıklık getirdi.

Kırgızistan Parlamento Binası

KIRGIZİSTAN MECLİSİ CAPAROV’UN CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN YASA DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIRLANIYOR

Meclisin parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin mevzuatta değişiklik yapmaya hazırlandığını belirten Sadır Caparov, “Bu değişikliklerin sonucunda yasal olarak seçimlere katılmam mümkün olursa, seçimlere katılacağım. Ancak konuşmak için henüz çok erken çünkü bu konuda henüz bir karar alınmadı.” ifadelerini kullandı.

İlgili haber:
Kırgızistan Başbakanı, cumhurbaşkanı yetkilerinin kendisine geçtiğini ilan etti


KIRGIZİSTAN’DA NE OLDU?

Kırgızistan siyasetini karıştıran milletvekili seçiminden bu yana ülkede sular durulmuyor. 4 Ekim 2020’de yapılan genel seçimler sonrası yüzde 7 olan seçim barajını sadece 4 parti geçebildi. Seçim barajına itiraz eden parti üyeleri, seçimin iptali için başkent Bişkek’teki meydana çıkmıştı. Kırgız polisi, göstericileri dağıtmak için gaz ve ses bombası kullandı. Bunlarla da yılmayan beş bine yakın gösterici, 5 Ekim 2020 gecesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayını ve parlamentoyu işgal etti. Olaylarda şu ana kadar bir kişi yaşamını yitirdi ve 590’ı aşkın kişi yaralandı.

Ülkede, 5 Ekim’i 6 Ekim’e bağlayan gece, göstericilerin bir kısmı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kalırken, diğerleri Ala-Too Meydanı ve siyasi mahkumların kaldığı cezaevine doğru hareket etti. Göstericiler siyasi mahkumların kaldığı cezavinden eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev‘i kaçırdı. 9 Ekim’de Kırgızistan’da Başbakan Boronov hükumeti düştü ve Meclis Başkanı Cumabekov da istifa ettiğini açıkladı. Meclis Başkanı Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Başkent Bişkek’te olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. Seçim sonuçlarına itiraz eden öfkeli muhalefetin hapisten çıkardığı eski vekil Sadır Caparov, Kırgız Cumhuriyeti Başbakanlığı koltuğuna oturdu. Cumhurbaşkanı Ceenbekov, ülkede, iç karışıklık ve krizin nedeni olan milletvekili genel seçimlerinin iptal edildiği açıklandı. Normal şartlarda ülkede; “Birimdik” (Birlik), “Mekenim Kırgızistan” (Vatanım Kırgızistan), “Kırgızistan” ve “Bütün Kırgızistan” meclise girmeyi başarmıştı.

Kırgızistan Devlet Ulusal Güvenlik Komitesince 11 Ekim 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Kırgız güvenlik güçlerinin Koy-Taş beldesindeki evinde bulunan eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in kitlesel isyana sebep olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı duyuruldu. Cumhurbaşkanı Ceenbekov, ülkede krizin sonlanması için, milletvekili seçimlerinin yenilenmesinden sonra istifa edeceğini duyurmuştu. Ancak, Sooronbay Ceenbekov, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığını daha önce, 15 Ekim 2020 tarihinde bıraktığını açıkladı.

KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI İSTİFA ETTİ
Kırgızistan siyaseti, 4 Ekim 2020’de gerçekleşen milletvekili seçimlerinden bu yana kaynamaya devam ederken Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, 15 Ekim 2020 tarihinde istifa etti.
Daha önce, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreteri Tolganay Stamaliyeva, “Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un parlamento seçimlerinin yapılması ve cumhurbaşkanlığı seçim ilanından sonra görevinden istifa edeceğini söylediğini” bildirmişti.
CEENBEKOV’DAN İLK AÇIKLAMA
Kırgızistan’daki sosyal ve politik süreçten ötürü istifa etmeye karar verdiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, “Kırgızistan’da benim için barış her şeyden öncedir.” dedi.