Kırgızistan'da Kırgız-Ahıskalı olayları: Türkiye Büyükelçisine neden nota verildi?

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
07 Haziran 2019, 10:44
Mehmet Berk Yaltırık
07 Haziran 2019, 10:44

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığına çağrılan Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat’a nota verildiği bildirildi.

Kabar’ın haberine göre Kırgızistan Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili açıklama yapılarak, Türkiye Büyükelçisine Kırgızistan’ın ulusal mevzuatına saygı gösterme çağrısında bulunduğu belirtildi.

6 Haziran 2019 tarihinde Dışişleri Bakanlığına çağrılan Büyükelçi Cengiz Kamil Fırat’a, 5 Haziran 2019’da Çüy bölgesine bağlı Sokuluk ilçesindeki Orok yerleşim birimindeki Kırgızistan Cumhuriyeti vatandaşları arasında meydana gelen kavgaya Büyükelçi Fırat’ın müdahale etmesiyle ilgili olarak nota verildiği ifade edildi.

OROK KÖYÜNDE KIRGIZLARLA AHISKA TÜRKLERİ ARASINDA KAVGA

Orok köyünde 5 Haziran 2019 tarihinde Kırgızlarla Ahıska Türkleri arasında yaşanan bir gerginliğin ardından kavga patlak vermiş, yaklaşık 350 ailenin yaşadığı köyde olaylar sonucu Kırgız basınına göre 32 kişi gözaltına alınmıştı.

Kırgız basının verdiği bilgilere göre kavganın ilk olarak 5 Haziran 2019 akşamı 3 kişi arasında çıktığı, sonra büyüyerek Kırgız ve Ahıska Türklerinin karşı karşıya geldiği, yaralanan iki kişinin hastaneye kaldırıldığı, 15 kadar evin camlarının kırıldığı ve bir kulübenin ateşe verildiği bilgileri aktarılmıştı.