Kırgızistan'da, İstanbul suikasti sonrası ortaya çıkan yolsuzluk ağına dair yeni bilgiler

Ekonomi
Oğuzhan Batur
04 Aralık 2019, 16:34
Oğuzhan Batur
04 Aralık 2019, 16:34

İstanbul Fatih’te suikaste uğrayan Uygur iş adamı Samet Erkin’in ölümü, Kırgızistan’ın son yıllardaki en büyük yolsuzluk ağını ortaya çıkardı.

Öldürülen Samet Erkin’in Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na ait bir araba ile bulunması ve Erkin’in Kırgızistan’daki bürokratlar ile bağları şüpheleri artırmıştı. Kırgız gazeteciler tarafından yapılan araştırmalarda 1 milyar doların ülke dışına Samet Erkin’in kurduğu kara para aklama ağıyla çıkarıldığı öğrenildi.

Kara para aklama ağında Kırgızistan Devlet Gümrük Komitesi başkan yardımcısı Rayimbek Matraymov’un kilit isim olduğu öğrenilmişti. Yeni çıkan haberde milyonlarca doların yurt dışına nasıl çıkarıldığı öğrenildi.

KURYE AĞI VE GÜMRÜKTEN GEÇİŞ SÜRECİ

Samet Erkin’in kurduğu para aklama ağında işe alınan kuryelerin Kırgızistan’ın başkenti olan Bişkek’teki Uluslararası Manas Havalimanı’ndan parayı kaçırdıkları öğrenildi. Manas Havalimanı’ndaki eski bir memur olan Samet İsabekov, “Para gizleniyordu. Öncelikle gümrük ücretlerinden sonra vergilerden ve son olarak mali polisten.” ifadelerini kullandı.

Samet Erkin’in eski bir kuryesi yaklaşık 100-150 kuryenin bu işlerde çalıştığını belirtti. Bir kurye Çin’e 50 bin dolar götürenlerin 50 dolar ücret aldığını belirtti. Yapılan çalışmalarda toplam 1 milyar doların taşındığı ve bir seyahatte en fazla taşınan miktarın 2 milyon 900 bin dolar olduğu ortaya çıkarıldı.

Bir kuryenin kazancının her 10 bin dolar için ortalama 25 dolar olduğu ve 1 milyon dolarlık bir transferden kuryelerin 2 bin 500 dolar kazandığı öğrenildi. Kuryelerin Kırgızistan’daki yoksulluk ve işsizlik nedeniyle bu işlere yönelmek zorunda kaldıkları öğrenildi. Kuryeler ayrıca Manas Havalimanı’nda kimsenin onları kontrol etmediğine ve her şeyin daha önceden ayarlandığına dikkati çekti.

Kırgızistan’da bu haberlerin ortaya çıkmasından sonra soruşturma başlatıldı. Rayimbek Matraymov ifadeye çağırıldı.