Kırgızistan'da seçimler tamamlandı: 4 siyasi parti meclise girmeyi başardı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ekim 2020, 11:26
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ekim 2020, 11:26

Kırgızistan, 4 Ekim 2020 tarihinde parlamento seçimleri için sandık başına gitti. İlk sonuçlara göre, Kırgız meclisi Jogorku Keneş’e 4 siyasi parti girebilecek.

Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu tarafından parlamentonun 120 yeni üyesini belirlemek üzere 4 Ekim Pazar günü gerçekleştirilen seçimlerin ilk resmi sonuçları açıklandı.

KIRGIZİSTAN MECLİSİ NASIL ŞEKİLLENECEK?

Seçime katılım oranı yüzde 55 iken ilk belirlemelere göre, 4 siyasi parti yüzde 7’lik barajı aşarak 120 sandalyeli meclise girmeyi başardı. Gelecek 5 yıl görev yapacak milletvekili seçim yarışına giren 16 siyasi partiden “Birimdik” (Birlik), “Mekenim Kırgızistan” (Vatanım Kırgızistan), “Kırgızistan” ve “Bütün Kırgızistan” meclise girmeye hak kazandı.

Kırgızistan genelinde 1 milyon 960 bin 823 seçmenin oy kullandığı seçimlerde yüzde 24.54 oy alan Birimdik, yüzde 23.9 oy alan Mekenim Kırgızistan, yüzde 8.74 oy alan Kırgızistan ve yüzde 7.09 oy alan Bütün Kırgızistan siyasi partileri seçim barajını aştı.

Üç parti ilk kez parlamentoya girerken, mevcut Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov’un aday gösterildiği Kırgızistan Partisi yerini korudu.

KIRGIZİSTAN’DA SEÇİME GİDİLEN SÜREÇTE YENİ PARTİLER
Kırgızistan’da 2010’da yaşanan halk devriminin ardından iktidara gelen Sosyal Demokrat Partisi, bu partinin kurucu lideri ve ülkeyi 2011-2017 yılları arasında yöneten Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in çeşitli suçlardan cezaevine konulması ile dağıldı.
Son 10 yılda iki kez gerçekleşen parlamento seçimlerinde milletvekili olan Sosyal Demokrat Partisi üyeleri, yine son bir yıl içinde kurulan Birimdik ve Mekenim Kırgızistan yanısıra diğer partilere geçti.
Seçim öncesinde kurulan ve iktidar yanlısı politikalarıyla dikkat çeken bu partilerden Birimdik’in başına Sosyal Demokrat Partisi eski üyesi Marat Amankulov, Mekenim Kırgızistan’ın liderliğine de mevcut Meclis Başkan Yardımcısı Mirlan Bakirov getirildi.
Bu süreçte, dağılan ve birkaç üyesi ile kalan Sosyal Demokrat Partinin başına geçen cezaevindeki Atambayev’in oğlu Seyit Atambayev, babasının partisini meclise taşımaya çalıştı.
Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un kardeşi ve Sosyal Demokrat Partisi eski üyesi Asılbek Ceenbekov da Birimdik’in parti aday listesinde yerini aldı.
Meclise dördüncü parti olarak giren, yine Atambayev ve mevcut iktidar karşıtı söylemleriyle dikkat çeken Bütün Kırgızistan Partisi lideri Adahan Madumarov, Kırgızistan’ı 2005-2010 yılları arasında ülkeyi yöneten devrik lideri Kurmanbek Bakiyev’in iktidarı döneminde meclis başkanlığı görevinde bulunmuştu. Madumarov, Atambayev’in iktidarı döneminde yapılan iki parlamento seçimlerinde iki kez kıl payı kaybetmişti.