Kırgızistan'da "Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov" paneli

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Eylül 2019, 12:00
Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü’nün başkanlığındaki lise ve üniversite öğrencileri, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ) ev sahipliğinde “Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov” adı altında düzenlenen panelde dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’u anlattı. Anadolu Mektebi öğrencilerinin Cengiz Aytmatov sunumları yaptığı panelde, Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, konuşma yaptı. ( Nezir Aliyev – Anadolu Ajansı )
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Eylül 2019, 12:00

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ) ev sahipliğinde “Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov” paneli düzenlendi.

Düzenlenen panelde, dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü’nün başkanlığında, lise ve üniversite öğrencileri tarafından anlatıldı.

Anadolu Mektebi öğrencilerinin Cengiz Aytmatov sunumları yaptığı panele, Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Camankulov, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, müşavirler, sivil toplum örgütlerinin liderleri, yazarlar, merhum Aytmatov’un ablası Roza Aytmatova ve Aytmatov’un oğlu Eldar Aytmatov yanı sıra üniversitenin rektörleri, öğretim görevlileri ile öğrenciler katıldı.

Katılımcılara hitap eden Meclis Başkanı Cumabekov, Cengiz Aytmatov’u anlatan Anadolu Mektebi öğrencileri ile övündüğünü belirterek, “Türkiye halkı, Cengiz Aytmatov’u okuyorsa ve tanıyorsa bizim bundan gurur duymamız gerekiyor. Bugün hayatta olmayan Aytmatov’u kalbimizde hissettiren ve Türk dünyasında yaşatan Türk öğrencilerine kendim ve meclis adına çok teşekkür ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

“AYTMATOV, KIRGIZ HALKINI VE TÜRK DÜNYASINI KALEMİYLE TANITTI”

Cumabekov, Kırgızca ve Türkçe olarak konuşma yaptı. Anadolu Mektebi öğrencilerinin Cengiz Aytmatov sunumlarıyla yer aldığı paneli “şölen” olarak nitelendirerek, panele katılmaktan duyduğu memnuniyetini ifade etti.

Öğrencilerin Türk dünyasının yaşatılmasına katkı sağladığını dile getiren Cumabekov, “Aytmatov, Kırgız halkını ve Türk dünyasını dünyaya kalemiyle tanıttı. Biz, Türklerin ata yurdunun Orta Asya ve bunun içinde Kırgızistan’ın olduğunu biliyoruz. Bizim ortak atalarımız vardı. Tarih bunu gösterdi. Biz mutlu ve güçlü Türk dünyasında yaşadığımızı göstermemiz için çok çalışmalıyız. Anadolu Mektebi öğrencileri bize ve hepimize nasıl çalıştığımızın gerektiğine vesile oldu. Türk dünyasını gelecek nesillere mutlu ve güçlü bırakmak için daha fazla akıl ve el birliğiyle çalışmamız gerekiyor. Türk dünyası birlik içinde olursa biz hepimiz daha güçlü oluruz” dedi.

Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Camankulov da dünyada en çok okunan üç yazardan birinin, Kırgız yazar Aytmatov olduğunu belirterek, Cengiz Aytmatov’un Türk dünyasının birleşeni olduğunu vurguladı.

AYTMATOV’U ANMA ETKİNLİKLERİ EN ÇOK TÜRKİYE’DE YAPILIYOR

Camankulov, 2018 yılında Aytmatov’un doğumunun 90. yıl dönümü dolayısıyla dünyada en çok anma etkinliklerinin Türkiye’de düzenlediğini hatırlatarak, Türk devletine ve halkına teşekkür etti.