Kırgızistan’da 9 Eylül “Kopuz Günü” ilan edildi

Güncel
_QHA Ankara
29 Temmuz 2019, 23:22
_QHA Ankara
29 Temmuz 2019, 23:22

Kırgızistan’da ulusal enstrümanları teknolojik gelişmelerin olumsuz etkilerinden korumak için önemli bir adım atıldı. Kırgız halkının geleneksel kültüründe önemli bir yer kaplayan kopuz, kanunlarla da koruma altına alındı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un imzaladığı kararname ile Kırgızistan’da her yıl 9 Eylül’de Kopuz Günü kutlanacak.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada “Kırgız halkının manevi kültürünün ayrılmaz bir parçası olan ulusal enstrüman kopuz olmadan olmaz” ifadelerine yer verildi. Ayrıca açıklamada, Kırgız halkının geleneksel kültüründe kopuzun özel bir yeri olduğunun altı çizildi.

KOPUZ HAKKINDA

Türklerce eski dönemlerden itibaren kullanıldığı bilinen kopuz, birçok Türk topluluğu arasında bugün de kullanılan, halk ozanlarınca çalınan üç telli müzik enstrümanıdır. Komus da denir. Bağlamanın atası olan bu müzik altenin Türkler için öneminin büyük olduğu, bağlama ve kopuzun kutsal sayıldığı bilinmektedir. Bu kelimeyle ilişkili olan kobzamak, kopzatmak gibi fiiller çalgı çalmayı ifade etmektedir.