Kırgızistan'da 77 TİKA kursiyeri mesleki eğitimini tamamladı

Eğitim
Mehmet Berk Yaltırık
05 Mayıs 2019, 16:26
Mehmet Berk Yaltırık
05 Mayıs 2019, 16:26

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen mesleki eğitim kurslarını başarıyla tamamlayan 77 kursiyere sertifikalarının verildiği bildirildi.

Bişkek Türk Kültür Merkezinde TİKA’nın düzenlediği “3D Modelleme ve Animasyon”, “Grafik Tasarım”, “Web Dizayn”, “Audio ve Video Montaj” ve “Dikiş-Nakış” kurslarının dördüncü etabı mezunlarına sertifika teslim töreni Kırgızistan-Türkiye Cengiz Aytmatov Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

TİKA’nın aktardığına göre İki aylık kursların akabinde gerçekleştirilen törene T.C. Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, K.C. Sosyal Geliştirme Bakan Yardımcısı Kamaldin Toktosartov, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, Kırgız Milli Kütüphanesi Müdürü Cıldız Bakaşova, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu ve kursiyerler iştirak etti.
Törende kurslara katılan öğrencilerin hazırladığı projeleri ve ürünleri tanıtıldı.

Törende konuşan Bakan Yardımcısı Toktosartov, “İleriki dönemde Bakanlığımız, Eğitim Bakanlığı ve TİKA olarak üçlü iş birliğiyle söz konusu kursların daha da arttırılacağına ümit ediyorum” ifadelerini kullanırken, TİKA Başkan Yardımcısı Nurdun da, “TİKA olarak bunun gibi kapasite arttırma kurslarının daha da geliştirilmesi ve yayılması için çaba sarf edeceğiz” dedi.

T.C. Bişkek Büyükelçisi Fırat ise konuşmasında bu tür kursların ülkenin her tarafına yayılması gerektiğini ve bunun için Kırgızistan Sosyal Geliştirme Bakanlığı ile TİKA arasında iş birliğinin arttırılması gerektiğini ifade etti.