Kırgızistan'da 2 eski Başbakan hapis cezasına çarptırıldı!

09 Aralık 2019, 16:42

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te cuma günü görülen davada eski Başbakan Sapar İsakov’a 15 yıl, bir diğer eski Başbakan Cantoro Satıbaldiyev 7,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Eski başbakanlar, Bişkek Termik Santrali’nde 2013’te yapılan modernizasyonda görevi kötüye kullanma ve zimmetine kaynak aktarma suçları ile yargılandı. Bişkek Termik Santrali, 400 milyon dolarlık bir yatırım ile modernizasyona sokulmuş ancak 2018 yılında kış aylarında santral işlemez hale gelerek birçok kişinin ölümüne sebep olmuştu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov bu olay sonrasında Sapar İsakov’u görevinden almış daha sonra eski başbakan çeşitli suçlamalar ile göz altına alınmıştı. Bişkek Sverdlovsky Bölge Mahkemesi hakimi Inara Gilyazetdinova, İsakov’un tüm mal varlığına el konulduğunu ve diplomatik tüm ayrıcalıklarının alındığını açıkladı.

Davada, tutuklu eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’e yakınlığı ile bilinen isimlerde bulunuyor. Kırgızistan Milli Enerji Holdingi’nin eski başkanı Aybek Kaliyev de 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cantoro Satıbaldiyev, 5 Eylül 2012 – 25 Mart 2014 tarihleri arasında Kırgızistan Başbakanı olarak görev yaptı. Sapar İsakov ise 26 Ağustos 2017 – 20 Nisan 2018 tarihleri arasında Kırgızistan Başbakanı olarak görevde bulundu.

Kırgızistan
Sapar İsakov
Bunlara da bakın: