Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov da oy verdi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
28 Kasım 2021, 16:28
Mehmet Berk Yaltırık
28 Kasım 2021, 16:28

Milletvekili seçimlerinin yapıldığı Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Sadır Caparov da oy verdi. Cumhurbaşkanı Caparov ve eşi Aygül Caparova, 1053 numaralı sandıkta oylarını kullandılar.

Kırgızistan’da seçmenler bugün yeni milletvekillerini seçmek için bugün yerel saat ile 08.00 (TSİ 05.00) itibarıyla sandık başına gitti. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve eşi Aygül Caparova, Bişkek’te 1053 numaralı sandıkta oy verdi.

Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, oyunu kullandıktan sonra gazeteciler karşısında önemli açıklamalarda bulundu.

Caparov, “Bugün Kırgızlar için önemli bir gündür. Dolaysıyla sadece Kırgızistan’ın geleceği değil, aynı zamanda gelecek neslimiz için de önem taşımaktadır. Çocuklarımızın geleceği belli olacak .” dedi. Ayrıca tüm seçmenleri oy kullanmaya davet etti.

Ülkedeki genel seçimi aralarında yer alan Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Uluslararası Gözlem Misyonunun olduğu 736 yabancı gözlemci izliyor. TÜRKPA Uluslararası Gözlem Misyonu Başkanı ve AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker, oylama süreci ile ilgili olarak, yaptığı açıklamada, “Sandıkları geziyoruz. Oy kullanan insanlarla, sandık görevlileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti ve bağımsız adaylarla görüşmelerimiz oluyor. Bu seçimlerin, Kırgızistan’ın geleceğine yön verecek demokratik ve şeffaf seçim olmasını temenni ediyor, başarılar diliyoruz.” ifadesine yer verdi.

Kırgızistan milletvekili seçimlerinde 287 bağımsız ve 1015 siyasi partiden milletvekili adayı yarışıyor.