Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, İsviçreli mevkidaşı ile görüştü

Güncel
Oğuzhan Batur
10 Temmuz 2019, 17:43
Oğuzhan Batur
10 Temmuz 2019, 17:43

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, bugün 10 Temmuz 2019’da bir günlük resmi ziyareti için İsviçre’de bulunuyor.

Kabar Ajansı’nın haberine göre Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Ceenbekov’un resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği İsviçre ziyaretinin Cumhurbaşkanı Ueli Maurer ile düzenlediği resmi görüşmesiyle başladığı bildirildi.

Bern şehrindeki Lon Manor’da bir araya gelen Ceenbekov ile Mauer’in birbirine daha sonra heyetleri tanıştırdığı ve ardından baş başa ve heyetler arası görüşmeye geçildiği ifade edildi. Açıklamada, Ceenbekov’un İsviçre ziyaretinde Ulusal Konsey Başkanı Marina Carobbio Guscetti ve İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan ile resmi görüşmelerde bulunacağı kaydedildi.

Görüşmelerde, iki taraflı Kırgızistan-İsviçre ilişkilerinin desteklenmesi, ticaretin gelişmesi, ekonomik ve bankacılık sektörlerinin geliştirilmesi, Kırgız Cumhuriyeti ekonomisinin gelecek vaat eden sektörlerine yatırım yapılması ve parlamenter bir demokrasi oluşturulması ile ilgili konuların görüşülmesi planlandığı aktarıldı.

Ülke bölgelerine ekonomi, finans, turizm ve içme suyu temini alanlarında bir dizi belgenin imzalanması beklendiği ifade edilen açıklamada ayrıca, Devlet Başkanı’nın Kırgızistanlı girişimcilerin katılımıyla İsviçre’deki büyük işletme temsilcileriyle bir araya geleceğine işaret edildi.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov’a İsviçre ziyaretinde Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov, Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Siyaset Dairesi Başkanı Daniyar Sıdıkov, Kırgızistan’ın İsviçre Büyükelçisi Daniyar Mukaşev, Meclis Başkan Yardımcısı Mirlan Bakirov, milletvekilleri Aida İsmailova ve Abtandil Kulbarakov, Ekonomik Bakanı Sancar Mukanbetov, Maliye Bakanı Baktıgül Ceenbayeva ve Merkez Bankası Başkanı Tolkunbek Abdıgulov eşlik ediyor.