Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Çin Devlet Başkanı ile görüştü

Güncel
Oğuzhan Batur
29 Nisan 2019, 17:50
Oğuzhan Batur
29 Nisan 2019, 17:50

Çin’in ev sahipliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen “Uluslararası Kuşak ve Yol İşbirliği Forumu”na katılmak üzere Pekin’de bulunan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, mevkidaşı Şi Cinping ile bir araya geldi.

Kabar Ajansı’nın aktardığına göre Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, bugün, 28 Nisan’da Ceenbekov ile Şi Cinping arasında yapılan toplantıda, ikili ve Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) çerçevesinde iş birliği konuları görüşüldüğü belirtildi.

Demiryolu iletişimi, terörizm ve aşırılıkçılıkla etkileşimi, savunma ve güvenlik dahil ulaştırma ve yol sektörlerinde iş birliği ele alınan görüşmede ayrıca, Kırgızistan’dan Çin’e ekolojik olarak temiz tarım ürünleri ihracatının artırılması, Kırgızistan’da nüfusa temiz su sağlamak için projeler uygulanması ve sulamanın geliştirilmesi ile ilgili konular masaya yatırıldı. Ayrıca, taraflar, ülkeler arasındaki insani, eğitim ve turizm alanlarındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesinin altını çizdi.

Görüşmede, Çin’in Kırgızistan’la iş birliği yapmaya kararlı olduğunu dile getiren Çin Başkanı, “Çin, Kırgızistan’ın güvenilir bir ortağı ve dostu oldu ve öyle kalacak. Ülkelerimiz arasındaki iş birliği potansiyelini “Bir Kuşak Bir Yol” projesi kapsamında ifşa etmeye devam etmeye hazırız.” diye konuştu.

Şİ CİNPİNG HAZİRAN’DA KIRGIZİSTAN’DA

Sooronbay Ceenbekov’un “2. Uluslararası Kuşak ve Yol İşbirliği Forumu”nda yaptığı konuşmasından etkilendiğini ifade eden Şi Cinping, “Tekrar görüştüğümüzden dolayı çok memnun oldum. Mevcut Forum çok başarılı geçti. Tabii ki, bu da desteğiniz sayesinde oldu. Geçen yıl, Çin’e yaptığınız ilk devlet ziyaretiniz başarıyla sona ermişti, sonra da birlikte kapsamlı bir stratejik ortaklık kurulduğunu açıkladık. Ortak çabalar sayesinde, ikili ilişkiler sürekli gelişiyor.” ifadelerine yer verdi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Haziran ayında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e resmi bir ziyaret gerçekleştireceği öğrenildi.